Podlézáte USA, obviňují Rusové Prahu

Lidove noviny - - Domov - MOSKVA

„Hluboké rozčarování“vyslovilo včera ruské velvyslanectví v Praze v souvislosti s vydáním ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Moskva opakovaně požadovala, aby držitel ruského pasu Nikulin putoval zpět do vlasti, kde je podezřelý z kybernetické krádeže ve výši zhruba 70 tisíc českých korun. Všechna velká ruská média včera citovala první oficiální reakci ruské strany, která zazněla z úst tiskového mluvčího pražské ambasády RF Alexeje Kolmakova.

Ten v rozhovoru pro vládní ruskou agenturu TASS zdůraznil, že Moskva nebyla žádným způsobem předem informována o Nikulinově nočním odletu do USA. „Pokud se potvrdí informace, že vláda České republiky skutečně rozhodla o vydání ruského občana Jevgenije Nikulina do USA, tak takový krok u nás vyvolá hluboké rozčarování. Praha opakovaně dala přednost nechvalně proslulé spojenecké solidaritě, aniž by vzala na vědomí všechna fakta a okolnosti tohoto případu.“Ruská diplomatická mise v ČR nyní prověřuje okolnosti vydání ruského občana do USA.

Kauza Nikulin je v ruských médiích pravidelně zmiňována už od doby uvěznění Rusa v Praze v říjnu 2016. Před měsícem se většina ruských komentátorů klonila k názoru, že Nikulin zůstane v českém vězení ještě dlouhou dobu. Diplomatická krize mezi EU a Ruskem ale zjevně celý proces uspíšila. Některá ruská média nyní zdůrazňují, že Praha je vazalem Washingtonu a že prezident ČR Miloš Zeman již nemá dostatek sil, aby prosadil svůj názor. O tom, že Zeman orodoval za vydání Nikulina do Moskvy, psali ruští novináři opakovaně.

Včera ruský server Vojenský přehled zpochybnil nezávislost českých soudů: „Demonstrovaly svou plnou nezávislost na českých zákonech a naopak oddanost zákonům Spojených států… Je to další rána pro mezinárodní právní systém,“píše se v rozsáhlém článku. pp

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.