Bleskový mat Moskvě

Reakce na vydání

Lidove noviny - - Domov -

Ústavní soudci Nikulinovu stížnost v úterý zamítli, své rozhodnutí dotčeným odeslali ve čtvrtek. Tím se Pelikánovi otevřely dveře a mohl konat. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková včera uvedla, že podrobnosti rozsudku vejdou ve známost příští týden. „Stížnost jsme odmítli v úterý jako zjevně neopodstatněnou, ve čtvrtek odpoledne jsme to rozesílali účastníkům. Odůvodnění zveřejníme v úterý po Velikonocích,“řekla Sedláčková.

Ruský i hradní nářek

Vše proběhlo v naprostém utajení, informace o Nikulinově vydání se objevily v pátek až ve chvíli, kdy už se ruský hacker s velkou pravděpodobností nacházel v USA – podle místa doletu poblíž hlavního města Washingtonu. Nyní ho čeká plno výslechů. Vyšetřování možného ruského zásahu do voleb hlavy státu USA představuje v současnosti jeden z nejcitlivějších uzlů americké politiky.

Pražský hrad a Kreml v pátek neskrývaly zklamání či hořkost z Pelikánova rozhodnutí. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích před- stavitelů, nikoliv Hradu,“reagoval na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Silněji se ohradil Zemanův kancléř Vratislav Mynář, který pro server E15 uvedl, že Pelikánův postup může být nezákonný kvůli rozhodování soudů v azylovém řízení. Nikulin si ohledně neudělení azylu v Česku kromě Ústavního soudu stěžuje i u Nejvyššího správního soudu. O této stížnosti ale soud doposud nerozhodl. „Jestli je pravdou, že speciální letadlo pro odvoz pana Nikulina přistálo v sobotu a rozhodnutí Ústavního soudu přišlo v úterý, zavání to tím, že to všechno bylo připraveno a plánováno. Nechci nikoho nařknout, ale nevím, jestli potom opravdu můžeme mluvit o právu,“řekl serveru Mynář.

Tiskový zástupce ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání pro Rusko.

Spokojený pochopitelně není ani Nikulinův český advokát Martin Sadílek, který se dle svých slov o vydání svého klienta za oceán dozvěděl v pátek z médií. Rozhodnutí soudu mu sice dorazilo do datové schránky již ve čtvrtek, Sadílek však zprávu vyzvedl až v pátek. Pelikánův postup ozna- Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil „Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře Mynáře a dalších lidí z Hradu.“

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský „Děkuji Robertu Pelikánovi, že nepodlehl tlaku prezidenta a ruským mocenským zájmům.“

Místopředseda KSČM Josef Skála „Jestli si chceme hodně zavařit vztahy směrem na Východ, tak se nám to asi podaří. Nevím, v jakém zájmu České republiky to je.“

Poslanec Pirátů Mikuláš Peksa „Netradiční postup vidím především v tom, že prezident republiky se snažil ovlivňovat vydání pana Nikulina do Ruska.“

Hradní kancléř Vratislav Mynář „Pokud je pravdou, co je v médiích a co říká advokát pana Nikulina, v tom případě ministr spravedlnosti zařadil náš právní systém na úroveň Bangladéše nebo Středoafrické republiky.“ čil „na hraně zákonnosti“. „Rozhodnutí pana ministra dle mého názoru brání aktuální řízení před Nejvyšším správním soudem, kde pan Nikulinmým prostřednictvím v úterý podal kasační stížnost,“řekl LN advokát Sadílek. Dodal, že plánuje Nikulinovi pomáhat v případě jeho zájmu i nadále. Chystá se obrátit na jeho americké právní zástupce a nabídnout jim výpomoc.

Fiasko pro Zemana

Posledních několik týdnů se nese ve znamení zahraničněekonomických neúspěchů prezidenta Zemana. Na začátku března se zkomplikoval příběh čínských investic, zejména pak společnosti CEFC, která byla největším čínským investorem v České republice. Jejího šéfa Jie Ťien-minga vyšetřuje policie a jeho firmu téměř z poloviny tamní režim znárodnil. Budoucnost čínských finančníků v Česku je nejistá – to vše navzdory Zemanovým slibům o zářné budoucnosti čínských peněz ve výši mnoha desítek až stovek miliard. Pochvalu si prezident a jeho spolupracovníci v čele s Mynářem a poradcem Martinem Nejedlým nevyslouží ani v Kremlu. Babišo- va vláda vyhověla jak Velké Británii s vyhoštěním ruských diplomatických pracovníků, tak Američanům s vydáním ruského hackera. V Poslanecké sněmovně navíc v úterý vystoupil třetí muž americké politiky Paul Ryan, který Rusko odsoudil, že „nesdílí naše hodnoty ani zájmy“.

„Extradice byla jedním z klíčových témat, které jsem zdvihl v Praze a jsem rád, že vláda dospěla k tomuto rozhodnutí,“napsal včera na Twitteru Ryan.

Zřetelný příklon Strakovy akademie k západním spojencům by mohlo Babišovi nadělat problémy při sestavování nové vlády. Zeman může zpřísnit podmínky k tomu, aby Babiše jmenoval znovu premiérem. Premiér v demisi chtěl svou příští vládu ve sněmovně opřít o podporu KSČM. Komunisté jsou ale silně orientovaní na Moskvu, což se může po uplynulém týdnu ukázat pro Babiše jako problém.

Vývoj po Velikonocích ukáže, zda a nakolik se vyhloubily příkopy mezi Babišovým ANO na jedné straně a Hradem a komunisty na straně druhé. Rojí se spekulace, zda situace nedospěje až do reálných úvah o vypsání předčasných voleb.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.