Ruská odveta zasáhla i Prahu

Julija Skripalová se uzdravuje

Lidove noviny - - Svět - PETRA PROCHÁZKOVÁ

MOSKVA/PRAHA Na ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě byla včera předvolána řada šéfů zastupitelských úřadů. Byly jim předány nóty, jež obsahovaly jmenné seznamy tzv. nežádoucích osob. Tito zaměstnanci ambasád musejí opustit ruské území do určitého data i s rodinnými příslušníky. Češi mezi nimi nechybí. Dokonce mají výsadní postavení i proto, že mluvčí resortu Marija Zacharovová označila Česko za nejpravděpodobnějšího původce jedu Novičok, jímž byli v Británii otráveni bývalý důstojník ruské vojenské rozvědky a dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera. Podle Zacharovové je v českých médiích velké množství materiálů, které potvrzují „potenciál Prahy v oblasti chemických výzkumů“. Nyní prý toho využívají noví partneři ČR v rámci NATO. Zacharovová jmenovala dokonce i Vyškov jako možné centrum vývoje chemických zbraní a české chemiky jako experty na látky typu novičoku.

Vedle zrcadlové odvety, jež se bude týkat všech zemí solidárně vyhošťujících ruské vyslance, zaujímají v diplomatické odvetě Ruska zvláštní postavení Británie a USA. Jak ve čtvrtek večer oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, zpět do USA poputuje 60 diplomatů, tedy stejný počet jako Rusů, kteří odjíždějí domů ze zámoří. Také bude uzavřen konzulát USA v Petrohradu. I Američané uzavřeli Rusům jejich konzulát v Seattlu. Britové jsou zase jediní, kteří musejí na rozdíl od ostatních evropských zemí snížit počet svých diplomatů v Rusku.

Moskva vytrvale opakuje, že za otrávení Skripala a jeho dcery necítí žádnou vinu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dokonce prohlásil, že „neopodstatněná“obvinění ze strany Londýna „hraničí s banditismem“. Představitel Ruska při OBSE Alexandr Lukaševič nazval

Britští lékaři ve čtvrtek informovali o lepšícím se zdravotním stavu 33leté Julije Skripalové, která je už při vědomí a může mluvit. Policisté věří, že by brzy mohla vypovídat o útoku nervovým plynem Novičok, jehož obětí se 4. března stala. Její otec, 66letý bývalý dvojí agent Sergej Skripal, je stále v kritickém, ale stabilizovaném stavu.

„Na léčbu reaguje dobře, nadále je jí ale poskytována 24 hodin denně expertní klinická péče,“uvedla Christine Blanshardová, která je ředitelkou oblastní nemocnice v Salisbury. Neuvedla však, zda se žena zcela vyléčí.

Nervový plyn Novičok, kterým se podle britských úřadů pokoušelo Rusko Skripala a jeho dceru zavraždit, byl umístěn na vstupních

vyhoštění ruských diplomatů z řady zemí porušením Helsinského závěrečného aktu OBSE. „Je to nebezpečný precedent kolektivní viny a potrestání celé země, jejíž dveřích domu v Salisbury, kde Skripalovi bydleli. Detektiv Nick Bailye, který jako jeden z prvních policistů dům v Salisbury navštívil, také vážně onemocněl. Později se ale jeho stav zlepšil a z nemocnice byl propuštěn.

vina není dokázána,“formuloval oficiální stanovisko Moskvy. Zdá se, že stejného názoru je většina ruských občanů. Podle Ruského centra výzkumu veřejného mínění se jen tři procenta z nich kloní k tomu, že za útokem na Skripala stojí ruské tajné služby. Většina Rusů je naopak přesvědčena, že jde o komplot nepřátel prezidenta Vladimira Putina.

Ruští komentátoři spekulují, jaké další sankce mohou západní země na Rusko uvalit. Zatímco vyhošťování diplomatů má spíše symbolický dopad, některé jiné kroky, o nichž se v Rusku píše s velkými obavami, by mohly Kremlu zasadit tvrdou ránu. Ruský senátor Alexej Puškov například vyjádřil přesvědčení, že Západ brzy zahájí zmrazování ruských aktiv. Velké obavy panují mezi prominenty Putinova režimu. Nejméně 50 elitních ruských rodin s vazbami na Kreml totiž poslalo své potomky studovat do západní Evropy. Na britských univerzitách studují děti tří členů ruské vlády a několik blízkých přátel prezidenta. Podle statistiky zveřejněné ruským listem Novoje vremja se oproti roku 2004 zvýšil počet ruských studentů na západních školách dvakrát. V Británii studoval třeba i syn poslankyně Jeleny Mizulinové, která se pro- slavila svými nenávistnými výroky namířenými proti „západní dekadenci“a bojem proti homosexuálům. Londýn si vybraly i děti nejbližších Putinových přátel Gennadije Timčenka a Borise Rotenberga. Ekonomiku v Londýně studovala i dcera ruského ministra zahraničí Lavrova Jekatěrina Vinokurovová. Jak píší ruská nezávislá média, teprve omezení možnosti podnikat, nakupovat nemovitosti a studovat na západě by ruským oligarchům a „přátelům Putina“způsobilo skutečnou újmu.

Do týdne opustí Rusko desítky vyslanců včetně tří členů české diplomatické mise. Ti musí odjet nejpozději 5. dubna.

Plán na rozložení EU se hroutí

Podle bývalého náměstka ministra zahraničí Georgije Kunadzeho není největší ranou pro Kreml samotné vyhoštění ruských diplomatů, ale zhroucení plánu na rozložení EU: „Můžeme pozorovat totální solidaritu EU a NATO. Tradičního cíle ruské politiky, který spočíval v zanesení sváru mezi členské země Aliance a Unie, dosaženo nebylo.“Kunadze zdůraznil, že proMoskvu je alarmující především to, že solidární s Londýnem je i ČR a Itálie, kde velká část populace s Ruskem sympatizuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.