Vatikán: Papež nezpochybnil peklo

Lidove noviny - - Svět - ONDŘEJ PATROVSKÝ

VATIKÁN/PRAHA Papež František v rozhovoru se zakladatelem italského liberálního deníku La Repubblica údajně zmínil, že peklo neexistuje a hříšné duše po smrti jednoduše mizí. Zakladatel listu Eugenio Scalfari ve svém článku píše, že mu papež při interview také řekl, že duším, které nečiní pokání, nelze odpustit. Vatikán papežova tvrzení odmítl. Scalfari se podle církve dopustil dezinterpretace, protože rozhovor nebyl správně přepsán.

Článek italského listu La Repubblica s titulkem Považuji za čest, když mi říkají revolucionář, jehož si všiml server Newsweek, vzbudil ve Vatikánu silné kontroverze. Jeho autor, zakladatel deníku Eugenio Scalfari, v něm zmiňuje dřívější slova papeže Františka, který podle něj uvedl, že „dobrá duše“, která hledá pokání u Boha, by měla být přijata do nebe.

Když se Scalfari papeže zeptal na to, co se naopak stane s hříšníky, hlava církve navzdory všem tradičním křesťanským představám o posmrtném životě odpověděla, že jejich duše zmizí a nejsou podrobeny žádnému vyššímu tres- tu. „Duše, které činí pokání, nejsou potrestány. Bůh jim odpustí a ony se zařadí mezi ostatní duše a rozjímají s ním. Na druhou stranu hříšným duším, které pokání nečiní, nelze být odpuštěno a ty zmizí,“uvedl v rozhovoru papež František.

Autor není důvěryhodný

Vatikán se proti článku ohradil. Podle tiskového oddělení není „věrným přepisem“rozhovoru. Setkání mezi papežem Františkem a Scalfarim prý navíc bylo považováno za soukromou schůzku, a ne za formální rozhovor.

„To, co autor uvádí v článku, je pouze jeho rekonstrukce, ve které ale slova vyslovená papežem nejsou doslovně citována. Žádná z těch citací by neměla být považována za věrný přepis slov papeže Františka,“napsal ve svém tiskovém prohlášení Vatikán.

Katolická tisková agentura poukázala na to, že Scalfari pochybil i v roce 2013, kdy po vydání jiného článku o papeži sám přiznal, že některé z citovaných slov „papež František neřekl doslova“.

Papež František na Zelený čtvrtek jako už tradičně umyl a políbil nohy dvanácti římským vězňům jako gesto pokorné služby FOTO REUTERS

Hlava katolické církve

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.