Zemřel Fidelis Schlée, první mediální magnát

Lidove noviny - - Ekonomika - PAVEL MATOCHA

PRAHA Bývalý vydavatel Večerníku Praha, autor živnostenského zákona a bonviván Fidelis Schlée, v noci na včerejšek po dlouhé těžké nemoci zemřel, několik let bojoval s rakovinou. Lidovým novinám informaci potvrdil Schléeho přítel a bývalý redaktor Večerníku Aleš Pohořal.

Fidelis Schlée se narodil na den přesně před 70 lety do rodiny úspěšného právníka. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mezinárodní právo v Cambridge.

V letech 1971 až 1976 pracoval jako soudce, poté jako podnikový právník a v roce 1988 se stal prvním soukromým advokátem v Československu. Po Listopadu sepsal živnostenský zákon a první velké peníze vydělal na jeho tištěném vydání a také na knihách o podnikání.

V letech 1991 až 1998 byl vydavatelem slavného odpoledníku Večerník Praha, který prodávali kameloti v metru. Kromě toho byl vy- davatelem deníku Lidová demokracie, humoristického měsíčníku Sorry a majitelem tiskárny Mír. Od roku 2007 vlastnil a řídil Anglo-americkou obchodní akademii.

Fidlis Schlée byl také známý bonviván a provokatér. Jako prv- ní v Československu jezdil Rolls-Roycem, v kanceláři měl originál Dalího Minotaura a ze zlata si nechal udělat nejen odpadní potrubí v koupelně.

Autor je spolupracovník redakce

Se s oblibou nechával fotografovat s okázalými symboly svého bohatství (zde na snímku z roku 2014) FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK

Fidelis Schlée

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.