Když se střetnou mistři světa

Boxerská historie těžké váhy pamatuje několik duelů, kdy se utkaly neporažené hvězdy či šampioni

Lidove noviny - - Sport - ANTONÍN VAVRDA

PRAHA Psalo se datum 1. srpna 1987. Tehdy jednadvacetiletý mladík Mike Tyson vstupuje do ringu proti o sedm let staršímu krajanovi Tonymu Tuckerovi.

Ten si z ringu odnesl zranění pravé ruky, první profesionální porážku a z 1,9 milionu dolarů mu kvůli splácení dluhů zbylo 600 tisíc.

Jeho přemožitel přidal ke svým pásům federací WBC a WBA také ten IBF, který před dvanáctikolovou bitvou patřil jeho soupeři.

„Byla to těžká bitva, protože jsem se snažil ho trefovat svými nejlepšími údery a on stále stál na nohou. Musel jsem se zklidnit, nemyslet na frustraci a držet se taktiky. Jsem perfekcionista, chci být dokonalý,“vyprávěl tehdy Tyson.

Úplné dokonalosti, jak si ji vysnil, vlivem mnoha okolností nejspíše nikdy nedosáhl. Až do dnešního dne ale byl jediným boxerem těžké váhy, který ovládl duel dvou neporažených šampionů, když do něj každý z nich přišel s alespoň jedním pásem.

Stal se tzv. absolutním šampionem. Co toto označení znamená? V profesionálním ringu jsou čtyři federace, které uznává Mezinárodní síň slávy.

WBC aWBA, které jsou přímo nástupnické původní jednotné asociace. Ta se ale v 60. letech minulého století roztrhla. Důvody není třeba dlouze rozebírat, šlo především a hlavně o peníze.

KWBC aWBA v 80. letech přibyla IBF a později také WBO. Od té chvíle byl za absolutního šampiona označován v jakékoliv váze muž, který měl v držení alespoň tři z těchto pásů.

Legendární „Zvíře“byl prvním, kdo to v nejprestižnější a nejsledovanější kategorii dokázal.

Jeden primát mu ale přesto unikl. Sedmnáct let před duelem Tyson vs. Tucker navštívil prezidenta Richard Nixona v Bílém domě jistý Joe Frazier.

„Měl jsem příjemnou procházku s panem Nixonem, jeho ženou a dcerou, při které jsem požádal, aby vrátil licenci Muhammadu Alimu. Musel jsem mu slíbit, že ho porazím,“řekl k tomuto setkání Frazier.

Oba rivalové se poprvé utkali 8. března 1971. Bijec přezdívaný „Smokin“do ringu přinesl pásy WBC a WBA. Ali, který ale už okusil, jaké to je být šampionem, byl v roli vyzývatele.

Jeden z nejlepších zápasů těžké váhy ovládl věren svému slibu Frazier. A v čem byl ten historický zápis? Ač to může znít na historii těžké váhy datující se do 19. století neuvěřitelně, bylo to poprvé, co se o titul mistra světa utkali dva neporažení boxeři.

Ani poté se nestal podobný kousek pravidlem, ale spíše výjimkou. Výjimkou, kterou zažijí fanoušci tohoto sportu dnes v noci.

Parker může být prvním boxerem z jižní polokoule, který by se mohl titulovat jako „absolutní šampion“. Joshua pak usiluje o to, aby napodobil Lennoxe Lewise, který se jím stal v roce 1999, a dalšího Evropana – Ukrajince Vladimira Klička.

Joshuova loňská oběť kralovala těžké váze zatím nejdéle – v letech 2011 až 2015.

(vlevo) v roce 1971 srazil k zemi Muhammada Aliho FOTO ČTK/ AP

Joe Frazier

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.