Tradiční techniky

Lidove noviny - - Orientace Výběr -

Gravírování (vyškrabování)

Po obarvení skořápky se do ní pomocí technické žiletky vyškrabují vzory a ornamenty. Nejvíce se touto technikou zdobilo na jižní Moravě.

Zdobení dužinou jezerní sítiny

Dužina se získává z rostliny jezerní sítiny a na dotek se podobá velmi jemnému molitanu. Těstem z mouky, vody a tekutého lepidla se v proužcích, spirálách nebo vlnkách lepí na skořápku. Občas se prokládá textilií, sametem nebo stužkou. Jedná se o jednu z nej- starších technik původem z Podřipska a jižní Moravy. Tam se občas tomuto typu kraslic říká „šáškované“, výraz se sem dostal ze Slovenska, kde se jezerní sítině říká šáší.

Slámová

Ze slámy se vystřihují geometrické tvary, které se lepí na vajíčko. Miniaturních kousků se na jedno vejce vejde i šest set. Technika je nejoblíbenější na Hané.

Vosková batika

Na vejce se nanáší vosk a nezapl- něné plochy se pokrývají barvami. Výsledný vzor se odkryje až po odstranění vosku. Batikované kraslice na Valašsku se vyznačují černým podkladem a ornamen- ty nejčastěji v bílých, červených a žlutých barvách. Takzvané ,straky jsou pro jižní Čechy amalují se třemi barvami: žlutou, červenou a zelenou. vej

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.