Koleda

Lidove noviny - - Orientace Výběr -

Vejce se každoročně na Velikonoce splaší

Včera, na Velký pátek, si letošní Splašená vejce prohlédli první návštěvníci. V interiérech první prohlídkové trasy visí, leží na polštářích, sype se po stolech, kutálí se po kobercích a hoví si v šálcích, konvicích i talířích téměř tisíc vajec ve zlaté, černé, modré a červené barvě. Podívaná je o to zábavnější, že jde o vejce různých velikostí, od pštrosích přes husí, kachní a slepičí až po křepelčí.

A úplně nejlepší zpráva je, že Velikonocemi nic nekončí. Ještě dnes, zítra a pozítří jsou interiéry přístupné bez průvodce, kdy můžete procházet zámkem a pátrat, kam se všechna vejce schovala. Dál, až do neděle 15. dubna, splašená vejce poslouží jako neobvyklá jarní dekorace při běžných prohlídkách s průvodcem na jedné z prohlídkových tras.

Opravdu obří vejce

až o Velikonocích na informačním centru.

Letos můžete vajíčka hledat až do 28. května, pak opět poputují na svá obvyklá stanoviště, kde budou čekat na další Velikonoce. Záleží na vás, jak výlet pojmete: můžete podle mapky obejít všechna stanoviště, vymyslet pro děti vlastní soutěž anebo se jen tak toulat Hlubokou a těšit se z každého nového nálezu. Pokud budete přemýšlet, jak velká slepice by teoreticky taková vajíčka mohla snést, i na to známe odpověď: měřila by prý zhruba sedm metrů.

Sklo a renesance

V jindřichohradeckém zámku – komnaty zdobí tisícovka kraslic všech barev i velikostí FOTO SHUTTERSTOCK

Můžete vyzkoušet v Litomyšli ILUSTRAČNÍ FOTO MAFRA

Zdobení skleněných vajec

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.