Malovat skleněná vejce v Litomyšli?

Poprvé v životě vidět dračí vejce? Anebo hledat obří kraslice, která jedna velmi zvláštní sedmimetrová slepice vyseděla v Hluboké nad Vltavou?

Lidove noviny - - Orientace Výběr -

Letos naposled! tvrdili před třemi lety na hradě a zámku v Jindřichově Hradci. A ejhle, neobvyklá velikonoční výstava Splašená vejce je tu pořád, protože si ji zamiloval každý, kdo ji navštívil, a zprávy o ní se mezi lidmi šíří jako lavina. Pokud jste ji neviděli, máte letos další šanci. Protože kdoví, jak dlouho to ještě jindřichohradecké bude bavit? Pštrosí vejce sice má úctyhodné rozměry, ale my víme ještě o větších velikonočních „dárečcích“. Například vejce od draků, uhnízděných na pohádkovém hradě a zámku Staré Hrady v Českém ráji. V pondělí je poslední den, kdy můžete s dětmi přijet na velikonoční prázdniny s draky a prohlédnout si pestrobarevná dračí vejce, ochutnávat sváteční lektvary, utrejchy a dobroty zdejších čarodějnic a princezen a samozřejmě také navštívit jednotlivé prohlídkové okruhy, plné pohádek, čertů, vodníků a obrů. Pro dospělé jsou nachystané velikonoční slavnosti vína, čokolády a medoviny.

Sedmikilová slepice

Pštrosí i dračí vejce ovšem co do rozměrů v roce 2015 překonaly obří, bezmála 700 kilogramů vážící, kraslice v Hluboké nad Vltavou. Betonová, 105 centimetrů vysoká a bezmála půl tuny vážící vajíčka ozdobili profesionální výtvarníci, dobrovolníci i děti z místní základní školy a od té doby každé jaro lemují Velikonoční stezku. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se mohlo zdát: vejce trůní pokaždé jinde a mapu s jejich aktuálním umístěním získáte Spousty nadšených ohlasů každoročně sbírají také Velikonoce v Zámeckém sklepení v Litomyšli, kde malí i velcí podle své fantazie zdobí skleněná velikonoční vajíčka. Kromě toho si můžete koupit další skleněné ozdoby, k vidění budou živá i skleněná zvířátka, ochutnáte rozmanité velikonoční dobroty, vína a ovocné mošty a připravené jsou i soutěže. Otevřený bude i zámek Litomyšl, kde kromě velikonočně vyzdobených interiérů můžete v pondělí naposled navštívit květinovou výstavu Renesance v Litomyšli; akce připomíná letošní 450. narozeniny zámecké budovy a probíhá v renesančních sálech v přízemí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.