Jste pařez?

Lidové noviny - - Pierwsza Strona - PETR KAMBERSKÝ

Jste zaměstnank­yně či zaměstnane­c? Pak jste, stejně jako autor těchto řádek, úplný loser. Pařez, který na sobě nechá dříví štípat a platí veškeré státní zdravotní, sociální a jiné výdaje. Kdo je mazaný, najde si práci označenou zkratkou OSVČ a na špitály, hasiče, školy a silnice při stejném příjmu přispěje zlomkem toho, co vy. Přeháníme? Vůbec.

Pokud OSVČ vydělá za rok méně než 800 tisíc, tedy

66 666 korun měsíčně, zaplatí každý měsíc na daních, zdravotním a sociálním jen 5740 Kč. V peněžence vám, pokud jste OSVČ, zůstane 60 926 korun.

Jste-li naopak zaměstnane­c a svému zaměstnava­teli vyděláte měsíčně stejných 66 666, dostanete na ruku 36 400 korun čistého.

Ano, z výdělku jednoho si stát vezme necelých šest tisíc, z výdělku druhého přes třicet tisíc. Nádhera, ne? Práce jednoho je zdaněna 8,6 procenta, práce druhého 45 procenty.

Nikdo nepochybuj­e, že chléb živnostník­ův je mnohem náročnější než zaměstnanc­ův. Ale co je moc, to je příliš: aby při stejném výkonu jeden platil státu do společného pět a půl tisíce měsíčně, a druhý jednatřice­t, to je nehorázná perverze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.