Smartwings hodlá propouštět

Lidové noviny - - Ekonomika -

PRAHA Letecká skupina Smartwings, do níž patří i aerolinky ČSA, propustí až 600 zaměstnanc­ů. Bude se to týkat pilotů, stewardů i provozních a administra­tivních pracovníků. Důvodem jsou finanční problémy po koronaviro­vé krizi, uvedla včera firma. Propouštět bude ve vlnách od července do února příštího roku, přesný počet bude záviset na vývoji. Skupina nyní zaměstnává kolem 2500 lidí.

Společnost už o svém záměru hromadně propouštět informoval­a úřad práce. Včera zástupci skupiny jednali o propouštěn­í s odboráři. V první etapě v podniku skončí 29 zaměstnanc­ů.

Skupina Smartwings se potýká s finančními problémy kvůli zastaveném­u provozu během koronaviro­vé krize. Zástupci firmy uvedli, že k její záchraně bude nutné vložit kolem dvou miliard korun. Společnost už několik týdnů jedná se státem o pomoci, vládu žádala o poskytnutí státní garance za komerční úvěr v hodnotě kolem 800 milionů korun.

Včera vláda rozhodla, že velkým dopravním firmám včetně Smartwings umožní žádat o garance z podpůrného programu COVID Plus.

K propouštěn­í po krizi přistoupil­a i řada leteckých dopravců ve světě. Například německá Lufthansa plánuje seškrtat až 22 tisíc pracovních míst. Přes 8000 lidí by dále mělo opustit Air France, zhruba 4500 pracovníků se chystá propustit britský EasyJet. Snižování stavů plánují například i v KLM, American Airlines a další. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.