Zeman. Všechno je jinak

Metro Czech Republic (Bohemia) - - Volby - JOSEF RUBEŠ

Všechno je jinak. To byla pointa židovské anekdoty, kterou vyprávěl v neděli v Otázkách Václava Moravce prezident Miloš Zeman. Byla to jeho odpověď na Moravcovo tvrzení, že jednání o budoucí vládě povede šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Diváci u televize to možná brali jen jako další z prezidentových bonmotů. Pravdu totiž znalo v té chvíli jen pár lidí. Jasno začalo být až později. V neděli večer se sešlo předsednictvo vítězné sociální demokracie a začala řežba. Místopředseda strany Michal Hašek, poslušný nástroj Zemanovy vůle, zaútočil na svého stranického šéfa Bohuslava Sobotku. Výsledkem mělo být dokonání Zemanovy pomsty vůči Sobotkovi za to, že ho kdysi potopil při prezidentské volbě proti Václavu Klausovi.

Zeman s Haškem odstranění Sobotky chystali už dlouhé měsíce a výpad přišel pouhý den po volbách. Předcházela mu tajemná schůzka Haška a jeho lidí u Zemana v Lánech hned pár hodin poté, co se v sobotu zavřely volební místnosti.

Zatímco Sobotka mluvil o svých plánech ve večerní debatě v České televizi, dopekl se v Lánech plán na jeho popravu. Jenže prezident a Hašek se přepočítali. Haškovi sice vyšel plán, že Sobotka nebude v týmu své strany při povolebních vyjednáváních, ale z postu šéfa ČSSD Sobotka odejít nechce. A tak plán haškovců-zemanovců prozatím zkrachoval. Když prezident včera ráno kladl při příležitosti státního svátku věnce, možná byl unavený. Kdo ví, zda měl klidné spaní.

Č TK

Zeman včera

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.