Sociální demokraté letí ke svému zániku

Boj uvnitř ČSSD může skončit rozštěpením strany, ze kterého se již nevzpamatuje.

Metro Czech Republic (Bohemia) - - Volby - JOSEF RUBEŠ josef.rubes@metro.cz

Tvrdý útok místopředsedy ČSSD Michala Haška na svého stranického šéfa, ale také dlouholetého rivala Bohuslava Sobotku může stranu přivést do nicoty. Sociální demokracie sice nijak slavně, ale přesto zvítězila ve volbách a zdálo se, že Sobotka bude sestavovat vládu. Když ho ale Hašek a další významný straník Jeroným Tejc – po poradě se Zemanem – v neděli vyzvali k rezignaci (údajně za špatný volební výsledek) a vedení strany vyhodilo svého předsedu z týmu povolebních vyjednavačů, začala se strana rozkládat. Sobotka a jeho věrní se totiž odmítli vzdát a chtějí dál bojovat. „ČSSD páchá v přímém přenosu pokus o politickou sebevraždu,“napsal včera v prohlášení Sobotka a doplnil, že „prezident Miloš Zeman by neměl zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD“. Podle něj je skandální, že k pokusu o puč došlo na půdě ČSSD krátce poté, co se se Zemanem Michal Hašek a Jeroným Tejc sešli.

Na nedělním zasedání před- sednictva strany vyzvaly dvě třetiny účastníků Sobotku k rezignaci, třetina stála za ním. Jenže nejvyšším orgá-

analýza

nem strany, mimo sjezdy, není předsednictvo, ale širší ústřední výkonný výbor. A právě o něj se chce Sobotka v dalších dnech opřít.

Ať už to dopadne jakkoli, Haškovi lidé rozehráli velmi nebezpečnou partii. Jen den po volbách, kdy se strana měla věnovat hledání koaličního partnera a sestavení vlády, začali štěpit stranu na dva tábory.

A ať už výkonný výbor rozhodne jakkoli – ať o odchodu Sobotky, či potrestání Haška – jasná je jedna věc. Ve Sněmovně právě zasedla padesátka nových poslanců ČSSD, kteří se měli stát základem budoucí koaliční většiny. Rozdělení strany na dva tábory však může každý pokus o vládní většinu předem zhatit. Jednoduše nebude – ani s koaličním partnerem – dostatek poslanců pro většinu. A tak se může velmi dobře stát, že vítěz voleb nikdy žádnou vládu nesestaví.

Č TK – MIC HAL DO LE ŽAL

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek míří každý jiným směrem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.