Haškův vyjednávací tým skončil. Po třech dnech

Dál Tejc, či Hamáček? I o to se ČSSD přela.

Metro Czech Republic (Bohemia) - - Volby - TOMÁŠ BELICA tomas.belica@metro.cz

Jeroným Tejc, Michal Hašek, Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Ti měli za sociální demokracii vyjednávat o sestavení příští koalice poté, co předsednictvo v neděli vyšachovalo ze hry předsedu Bohuslava Sobotku. Masová podpora Sobotky od straníků – mimo jiné jednatřiceti senátorů ČSSD – ale nejspíše vedla k tomu, že se včera Haškův čtyřčlenný tým rozdrolil. A také nedělní výzva předsednictva už včera večer na webu ČSSD nebyla.

Nejprve vyjednávací tým opustil Milan Chovanec. „Máme odpovědnost za Českou republiku, za to, abychom sestavili funkční vládu,

MICHAL HAŠEK, 1. MÍSTOPŘEDSEDA ČSSD

abychom začali jednání velmi brzy,“vysvětlil Chovanec své rozhodnutí. Poté funkci vyjednávače složil také Lubomír Zaorálek, který však výzvu k Sobotkově rezignaci nepodpořil. Po nich pak už odešli také Tejc s Haškem.

ALENA GAJDŮJŠKOVÁ, MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ ČSSD

Kdo jednání s dalšími stranami nakonec povede, o tom zítra rozhodne stranické grémium.

Na klid ve straně to ale také nevypadá. V průběhu včerejška se sešla padesátka starých i nově zvolených po- slanců, kteří si měli zvolit nového předsedu svého poslaneckého klubu. I do této volby se ale promítly spory, které již několikátým dnem otřásají nejvyššími patry sociální demokracie. Jeroným Tejc, jenž klubu šéfoval až do rozpuštění Sněmovny svou funkci znovu obhajoval. Toho do čela klubu prosazoval také místopředseda Hašek. O Tejcově lídrovství klubu ale nechtěli ani slyšet někteří poslanci, kteří zůstali věrni Sobotkovi. Podle některých by byl vhodným kandidátem právě Zaorálek, ten ale do kandidatury nešel. Místo něj se s Tejcem utkal Sobotkův spojenec Jan Hamáček. Toho však Tejc v druhém volebním kole porazil. Po několikahodinovém rokování získal 30 z 50 hlasů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.