ANO i lidovci: Partnerem k jednání je pro nás Sobotka

Nejsilnějších stran i lidovci. Řeč bude o koalici.

Metro Czech Republic (Bohemia) - - Volby - TOMÁŠ BELICA tomas.belica@metro.cz

Vyjednávat o příští vládní koalici za sociální demokraty chtěl Michal Hašek. Dvojka ČSSD ale zřejmě není pro druhou nejsilnější stranu vzešlou z voleb důstojným partnerem. Tím pro hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše zůstává Bohuslav Sobotka.

„Je to legitimně zvolený předseda. Jednáme s tím, kdo je partnerem pro našeho pana předsedu Babiše,“uvedla místopředsedkyně Věra Jourová, podle které chce hnutí o dalším postupu rozhodnout teprve na svém dnešním jednání poslanců, krajských lídrů a předsednictva.

Schůzka lídrů obou stran by se pak měla uskutečnit zít- ra. V ten samý den chtějí se Sobotkou vyjednávat o koalici také lidovci, podle jejich šéfa Pavla Bělobrádka není termín schůzky ještě znám. Jednáním za lidovce je pověřen místopředseda strany Marián Jurečka. Šéf ČSSD je ale k takovým schůzkám skeptický. Říká, že dokud sociální demokracie nevyřeší vnitrostranickou krizi, nedovede si představit, že povolební rozhovory budou mít nějaký význam.

Obě strany prý také současnou třaskavou situaci v ČSSD důkladně sledují. Vedení hnutí ANO je navíc na koni, protože spolu s ČSSD a lidovci může dát ve sněmovně dohromady 111 poslanců, bez hnutí miliardáře Andreje Babiše ale žádná jiná koalice vzniknout nemůže.

Znesvářené sociální demokraty se snaží také usměrňovat komunisté. „ČSSD by si měla uvědomit, že její chová-

PAVEL BĚLOBRÁDEK, ŠÉF LIDOVCŮ

ní a vnitřní boj nahrává pouze pravicovým stranám. Tyto spory vytvářejí atmosféru nedůvěry v ČSSD – a zahrávat si s hlasy občanů není pro sociální demokracii ani pro levici jako takovou dobrou vizitkou,“nechala se slyšet místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá. Po klidu zbraní

VĚRA JOUROVÁ, MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ ANO

v ČSSD volá i TOP 09, která ve volbách se 26 poslaneckými mandáty skončila čtvrtá. Podle jejího místopředsedy Miroslava Kalouska by topka nemohla se sociálními demokraty spolupracovat (ačkoliv ČSSD jednání s TOP 09 předem vyloučila), protože dění v této straně ovlivňuje prezi- dent Miloš Zeman. „Pevně doufáme, že v ČSSD se přece jenom najde víc skutečných sociálních demokratů než Zdeňků Fierlingerů,“poznamenal Miroslav Kalousek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.