Rakousko stále vede

Metro Czech Republic (Bohemia) - - Domov -

Proč jezdit za hranice, když máme hory doma? „Češi v zimě podniknou zhruba 1,5 milionu lyžařských dovolených, z toho přibližně 65 procent Čechů lyžuje v tuzemsku a 35 procent v zahraničí,“říká tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Podle ní je letos nabídka pobytů na horách podobná jako v loňském roce. „Struktura lyžařských destinací, o které jeví Češi zájem, je zcela stejná,“dodává Petříčková.

Ze zahraničních destinací je stále nejpopulárnější Rakousko, které za účelem zimní dovolení navštíví zhruba 310 tisíc Čechů ročně. Dalších 130 tisíc Čechů míří do italských Alp. Poté následují Slovensko, Francie, Švycarsko a Německo.

Podle cestovních kanceláří mají Češi největší zájem o týdenní pobyt na horách od soboty do soboty. Za poslední roky však stále více lidí svou zimní dovolenou zkracuje. „Trendem posledních let je zkracování termínu dovolených, a tím snížení celkové ceny zimního pobytu,“vysvětluje Petříčková.

Pro lyžování o prodloužených víkendech volíme nejčastěji střediska v rakouských Alpách, kam většina lidí jezdí autem. Naopak do nejoblíbenější italské oblasti Dolomity jezdí většina lyžařů z Čech autobusem. „Mezi českou klientelou se v loňské sezoně vyskytli také jednotliví zájemci o speciální zimní pobyty, jako je ly- žování na Ukrajině, v Turecku či Bulharsku,“říká Petříčková.

Za poslední roky výrazně přibývá Čechů, kteří si chtějí na horách užít také relaxu. Vybírají si proto pobyty, v jejichž ceně je zahrnuté také wellness.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.