Německem rychle už jen za peníze

Zdraží. V roce 2015 je zpoplatní Němci.

Metro Czech Republic (Bohemia) - - Svět - TOMÁŠ BELICA tomas.belica@metro.cz

Diskriminace cizinců. Tak německý tisk referuje o plánu na zpoplatnění německých dálnic, na kterém se dohodli konzervativci se sociálními demokraty. Platit od roku 2015 za dálnice by sice měli všichni motoristé, těm německým ale vláda uleví snížením silniční daně. „Bude zahraniční motoristy znevýhodňovat vůči německým, což je v rozporu s antidiskriminačními zákony EU,“píše list Süddeutsche Zeitung.

Podle odhadů Ústředního automotoklubu by se zpoplatnění více než 12 tisíc kilometrů německých dálnic dotklo více než milionu českých řidičů. „Jako zástupce českých motoristů chápeme dálniční poplatky jako jednu z cest,

PETR VOMÁČKA, MLUVČÍ AUTOMOTOKLUBU

jak zajistit kvalitu dálnic,“uvedl k tomu šéf automotoklubu Oldřich Vaníček.

Dosud však není jasné, kolik by se mělo za dálnice platit, ani jakou formou. Automotoklub ale upozorňuje, že platit více za průjezd budeme zcela jistě jinde v Evropě, a to už v příštím roce. Například ve Švýcarsku roční dálniční známka sice bude stát i dál 40 švýcarských franků, ale kvůli poklesu koruny za ni zaplatí řidiči více. Rakousko podraží od příštího roku dálniční kupony v průměru o 2,6 procenta, takže například desetidenní přijde na 8,5 eura. Ve Slovinsku se zase výše poplatků u vozidel do 3,5 tuny bude odvíjet od jejich výšky nad přední nápravou, známka tak bude stát od 15 do 40 eur.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.