Teplo z hnědého uhlí mírně zdraží

Mají za rok stoupnout ceny tepla. Lidé ho ale berou stále méně.

Metro Czech Republic (Bohemia) - - Energie - TOMÁŠ BELICA tomas.belica@metro.cz

Jak moc nám v příštím roce teplo zdraží, bude záviset na druhu paliva. Teplárny využívající zemní plyn, černé uhlí nebo biomasu podle Teplárenského sdružení ČR většinou nebudou zdražovat vůbec nebo jen zcela minimálně. „V případě tepláren využívajících hnědé uhlí dojde ve většině případů k navýšení do tří procent,“říká šéf sdružení Mirek Topolánek.

„Na rozdíl od minulých dvou let neočekávám zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na teplo, a pokud politici splní předvolební sliby, mohla by i klesnout,“dodává Topolánek. Proč má zdražit právě teplo z hnědého uhlí? Teplárny využívající tento zdroj mají totiž zpravidla rozsáhlejší rozvody tepelné energie, vyšší podíl fixních nákladů a jsou také více zasaženy poklesem dodávky tepla způsobeným úsporami na straně odběratelů. Teplárenské sdružení předpokládá spíše mírný růst ceny hnědého uhlí, v některých případech končících dlouhodobých smluv s dodavateli uhlí je však třeba počítat se skokovým nárůstem.

V příštím roce také stoupne podíl povolenek na vypouštění oxidu uhličitého, které si teplárny budou muset kupovat, a očekává se i jejich zdražení. Do cen tepla se budou postupně promítat také investice do modernizace starých neekologických tepláren.

Z údajů tepláren ovšem vyplývá, že spotřeba tepla v domácnostech se snižuje. Jestliže v roce 1993 průměrná domácnost spotřebovala kolem 60 GJ tepla, v roce 2003 už jen 45 GJ a v současnosti je spotřeba poloviční oproti období před dvaceti lety.

PRO F IME DIA.C Z

Češi šetří na energiích, raději se doma víc obléknou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.