Plísně útočí. Základem je správně vyvětrat

Metro Czech Republic (Praha) - - Energie - MET

Listopad a prosinec patří každoročně k těm nejkritičtějším měsícům, alespoň co se plísní v domácnosti týče. Kvůli mrazu venku totiž větráme co nejméně a v bytě pak vzrůstá vlhkost. A to jsou ideální podmínky pro vznik plísní. Proč se jich obávat?

Je prokázáno, že dlouhodobější pobyt mezi plísněmi má vliv i na zdraví. Plísně totiž způsobují záněty sliznic, alergie a někdy dokonce astma. „Co je velmi závažné, dlouhodobá přítomnost plísní v domácím prostředí může působit i rakovinotvorně,“varuje alergoložka Eva Kovaříková. Ta také radí, jak s plísněmi zatočit. Základem veškeré prevence je pořádné větrání, a to alespoň jednou denně. Jestli máte pocit, že byste u toho zmrzli, můžete větrat častěji, ale po kratší dobu. Na druhou stranu je nutné v domě i přitopit.

Pokud se pustíte do jejich odstraňování, rozhodně to nedělejte na sucho. Tím byste docílili jedině toho, že se plísně ještě rozšíří. Kovaříková doporučuje použít dezinfekci. „Plísně v domácnosti alespoň jednou měsíčně odstraňujte třeba přípravkem Savo. Hlavně je nevdechujte, používejte u toho roušku,“upozorňuje. Přípravkem postižené místo nastříkejte, chvíli počkejte a setřete.

Dále byste v místnosti měli uvolnit prostor kolem zdí, kudy bude proudit vzduch. Plísním se totiž na stěnách extrémně daří. Nábytek tedy nestavte přímo ke zdi, nechte tam radě- ji pěticentimetrovou mezeru. Proti plísním na stěnách by mimo jiné mohlo pomoci i nové vymalování. Použít k němu můžete nějaký z antibakteriálních nátěrů.

Je vhodné také pravidelně a důkladně uklízet, a to i na méně dostupných místech. Plísně jsou totiž velmi rozmanité a některé si doma vypěstujete nepořádkem sami, a to rychleji, než byste čekali.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.