Doma zbytečně nepřetápějte

V domácnosti si lidé většinou topí podle svého pocitu. Je však zbytečné hodně topit, když jedete na delší dobu pryč.

Metro Czech Republic (Praha) - - Energie - RB

Zima se už přihlásila, a tak naplno začala topná sezona. Někteří lidé topí podle svého pocitu, aby jim nebyla zima, jiní zase topí méně a raději se doma obléknou. Co je ideální? Názory se různí.

Teplota by měla být odlišná v různých místnostech. Například na chodbě není potřeba mít vysokou teplotu, stejně tak v místnosti, kde spíte. Přitopit doporučují odborníci v obývacím pokoji, kuchyni a samozřejmě i dětském pokoji, kde by mělo být 20 až 22 stupňů.

Nejtepleji by pak mělo být v koupelně, a to okolo 24 stupňů. Spát byste měli při 16 až 18 stupních.

Pokud chcete za topení ušetřit, je ideální byt či dům příliš nepřetápět v době, kdy v něm nejste. Proto je dobré nastavit si termostat tak, aby začal topit chvíli před tím, než se vrátíte domů.

V případě, kdy odjíždíte pryč na několik dnů, můžete teplotu snížit trvale. V žádném případě ale topení nevypínejte úplně. V mrazivých dnech by se totiž mohlo stát, že vám zamrzne voda v trubkách. Za jejich opravu byste pak zaplatili mnohonásobně víc, než jste ušetřili na topení. Při snížení teploty byste se ale měli řídit typem domu a také vytápění. Pokud máte například nový dům a topíte plynem, pak lze nastavit teplotu i pod deset stupňů. Dům můžete také rozdělit na topné zóny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.