Čím vším byl unesený Krejčíř

Lambert Krejčíř začínal jako funkcionář KSČ. Nakonec šéfoval tiskárně

MF DNES - - Z Domova - JAROSLAV KMENTA

Praha - Začínal jako pracovník prádelen a čistíren, pak se z něho stal vlivný okresní funkcionář KSČ a po listopadu 1989 rozjel naplno soukromý byznys: nejdříve brusírnu křišťálu a nakonec velmi dobře prosperující Těšínskou tiskárnu.

Řeč je o Lambertu Krejčířovi, čtyři roky pohřešovaném podnikateli z Českého Těšína, o němž je policie přesvědčena, že už není mezi živými.

Policie teď tvrdí, že ho v roce 2002 unesl gang kolem příbramského bossa Jaroslava Starky a že při jednom z převozů zemřel v kufru auta. Přestože dosud tělo Lamberta Krejčíře nikdo nenašel, o tom, že se stal obětí zločinu, nepochybuje ani jeho syn Radovan Krejčíř – uprchlík usídlený na Seychelách.

„Mám informace, že únosci odvezli mého otce z Českého Těšína přes Frýdek Místek směrem na Hranice na Moravě, kde ho – tedy už mrtvého – přeložili do velkého auta černé barvy, snad cadillaku, a odtamtud jeho tělo vezli na nějaké definitivní místo k likvidaci,“ popsal své pátrání po otci Radovan Krejčíř v knize, kterou vydal před rokem.

Lambertu Krejčířovi by letos v říjnu bylo šedesát let. Do svého únosu řídil Těšínskou tiskárnu, kterou z devadesáti procent vlastnil. Prosperující podnik, který v drtivé většině tiskl knihy pro německý a polský trh, měl každý rok stamilionové obraty. Před listopadem 1989 byl Krejčíř „zarytý komunista“. Byl významným funkcionářem městského výboru KSČ v Českém Těšíně.

„Po revoluci trvalo mému otci dva roky, než se vyrovnal se změnou politického systému,“ přiznává Radovan Krejčíř. Otec Lambert má titul Ing. Vystudoval stejně jako jeho syn Vysokou školu ekonomickou. Ještě za totality pracoval Lambert Krejčíř v národním podniku prádelen a čistíren Perex a poté v Okresním podniku služeb, kde to dotáhl až na ekonomického náměstka.

„Lambert byl proslulý tím, že vždycky všechno sehnal. Všude měl kontakty a známé a dokázal všechno zařídit. A to bývala hodně oceňovaná schopnost. Každý by ho chtěl ve svém podniku,“ řekl již dříve časopisu Týden Miroslav Gryc, letitý známý Lamberta Krejčíře.

„I když si spousta lidí v Těšíně myslí, že jsem kvůli angažovanosti svého otce v KSČ vyrůstal v nadstandardních finančních podmínkách, není to pravda. Dostat kolo nebo lyže, to pro mne byla ohromná událost. Když se otec ještě za totality rozhodl postavit dům, stavěl ho svépomocí a trvalo to tři roky. Byli jsem s penězi spíše na štíru,“ tvrdí Radovan Krejčíř. Těšínskou tiskárnu dnes řídí manželka Lamberta Krejčíře Naděžda – původně vyučená kadeřnice.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.