Posaďte se! Je tu duel v Anglii

Ve Wembley, slavném fotbalovém chrámu, začne zítra národnímu mužstvu éra pod trenérem Radou

MF DNES - - Sport - FILIP SAIVER

Praha - Testem nazývá kouč Petr Rada zítřejší přípravný zápas fotbalové reprezentace v Anglii.

Jako by si chtěl boxer ověřit sílu v ringu s Mikem Tysonem! Ostrovní tým sice nepostoupil na letošní mistrovství Evropy, přesto na kontinentu stěží najdete prestižnější zápas než s ním. Ke všemu hraný ve slavném fotbalovém chrámuWembley.

„Stát ve Wembley proti Beckhamovi, ikoně sportu, na to se moc těším, bude to nádherný zápas,“ tvrdí kapitán mužstva Tomáš Ujfaluši.

„Takové zápasy nepotkávají Českou republiku každý den,“ dodává obránce Marek Jankulovski.

Ke slovům hráčů lze přidat další pádný důvod, proč nejde o obyčejný „přátelák“: bouřlivá atmosféra v londýnské aréně bude znělkou, s níž vstoupí český fotbal do nové éry. Do éry pod trenérem Radou. „Z toho, že budeme hrát veWembley, mrazí v zádech,“ připustil i Rada, když se včera s osmnácti nominovanými fotbalisty sešel v Praze v Praze.

Dvakrát „v Praze“ není překlep: tým se vrátil do hotelu Praha, odkud zmizel loni v březnu po nedovoleném mejdanu za zády tehdejšího trenéra Brücknera.

Návratem na místo největšího skandálu v historii české reprezenta- ce možná Rada naznačuje, co by chtěl v mužstvu nejvíc změnit.

Nečekejte revoluci v sestavě, pro zápas v Anglii v ní víceméně najdete „staré známé“: chybí jen Fenin, zranění Rosický s Matějovským (ti mužstvo v Anglii aspoň navštíví) a stárnoucí útočník Koller, který je však podle Rady připraven pomoci.

Zdá se, že nový kouč chce změnit disciplínu.

Panoval-li za Brücknera uvolněnější režim, pak Rada, hodností poručík v záloze, přitvrdí.

Symbolizoval to i detail z úvodu včerejšího tréninku. Ten dosud začínal krátkým proslovem Brücknera ve středovém kruhu, Rada si pro svou řeč zvolil jiné místo na hřišti, především však hráčům i realizačnímu týmu nařídil, aby si sedli na trávník, on jediný stál. Podsaditý muž měl výškovou převahu a vysílal směrem k týmu jasný signál: Jediným pánem jsem tady já!

Hráči pokorně seděli, posadit se můžete zítra i vy: k televizi, neboť utkání vysílá přímým přenosem od 21 hodin Nova.

„Budu rád, když to dopadne výsledkově dobře, ale důležitější bude utkání na ostrovech za necelý měsíc,“ prohlašuje Rada.

Má pravdu: Česko zahájí 10. září v Severním Irsku boj o mistrovství světa 2010.

FOTO: MAFA – MICHAL ŠULA

PREMIÉRA. Petr Rada (stojí) při svém prvním tréninku promlouval k hráčům i realizačnímu týmu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.