Výročí vzniku ghetta v Terezíně

MF DNES - - LÉTO NA SEVERU -

TEREZÍN Dění v Památníku Terezín, který vznikl v místech utrpení desetitisíců lidí původně jako Památník národního utrpení roku 1947 z iniciativy vlády znovu obnoveného Československa, se letos ponese v duchu připomínání 75. výročí vzniku terezínského ghetta. Uvedl to Tomáš Rieger, pracovník vztahů s veřejností Památníku Terezín.

V České republice je jedinou institucí svého druhu. Jeho posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní, výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců obětí vlády násilí.

Malá pevnost fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice. Podává svědectví Stefan Hanke – přežili koncentrační tábory o perzekuci českého národa za nacistického režimu v 2. světové válce a zaznamenává osudy českých vězňů následně zavlečených do jiných koncentračních táborů na území nacistické německé říše.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.