Lákání na Čubu. Nekandiduje, ale funguje

MF DNES - - Z DOMOVA -

Na billboardech Strany práv občanů (SPO) se objevila tvář senátora Františka Čuby, přestože v krajských volbách, které jsou už za dva týdny, nekandiduje. SPO se tak snaží využít popularity někdejšího šéfa JZD Slušovice a pokusit se i s jeho pomocí udržet v krajském zastupitelstvu.

Před čtyřmi lety právě Čuba díky preferenčním hlasům vytáhl do té doby neúspěšnou stranu ve Zlínském kraji nad pět procent, díky čemuž tu teď SPO vládne v koalici s ČSSD a komunisty. „Je to osobnost pro nás i pro voliče. Jsme rádi, že jsme mohli jeho tvář umístit na billboardy,“těší lídra SPO Vladimíra Kruliše. „Je to důležitá podpora, občané vidí, že se od nás neodvrátil,“doplnil.

Čuba před zhruba čtvrtrokem rezignoval ze zdravotních důvodů na pozici krajského radního přes zemědělství. Znovu už kandidovat nechtěl. Působí nadále jako senátor a poradce prezidenta, na něhož odkazuje i na billboardech: „Podporuji prezidenta Miloše Zemana. Volím Stranu práv občanů.“Deset billboardů nechala už strana vylepit ve Zlíně, jeden ve Slušovicích, kde Čuba působil. Další dva by se měly objevit ještě na Vsetínsku.

„Takový krok se dal očekávat. Čuba byl tváří SPO v krajských i parlamentních volbách. Všechny strany se snaží sázet na známé tváře,“okomentoval politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle něho může být Čuba důležitou částí kampaně, která pomůže SPO získat hlasy některých nerozhodnutých voličů. „Může je to zmobilizovat,“míní Šaradín.

Na tom, že je na billboardu známá tvář, která nekandiduje, nevidí nic špatného. „Dělá to více stran,“řekl Šaradín.

SPO má k úspěchu pomoci i prezident a její čestný předseda Zeman. Do Zlínského kraje přijede ve volebním týdnu. Kruliš říká, že jeho návštěva s volbami nesouvisí. Zástupci konkurenčních stran tomu však nevěří.

— Milan Libiger

Foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Sázka na Slušovice SPO věří, že jí Čubova tvář opět pomůže ve volbách. I když on sám se už o hlasy voličů neuchází.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.