Předpověď slibuje nádherný podzim

MF DNES - - FRONT PAGE - — Ivana Karásková

PRAHA Letošní podzim má nakročeno k tomu, že bude úplně ukázkový. Jen o něco teplejší než obvykle. Září bylo sedmnácti průměrnými stupni Celsia dokonce o tři stupně teplejší než to loňské. Ještě 15. září rtuť teploměru překročila třicítku.

Meteorologové předpokládají, že „modelová tvář“podzimu bude pokračovat i následující měsíc. Nastalo babí léto. „Babí léto přichází na sklonku září a trvá zhruba týden. Charakterizují ho ranní mlhy, v noci nefouká vítr, ale začíná být už pořádná zima, někdy až k nule,“popisuje meteorolog Petr Dvořák.

Podle něj by měl být také říjen teplotně lehce nad normálem. Průměrná týdenní maximální teplota vzduchu se v Česku bude pohybovat kolem 16 stupňů Celsia, na konci měsíce kolem 13 stupňů, minimální kolem šesti stupňů, na konci budou zhruba tři stupně.

PRAHA Někdy horko, další rok zase teploty jako v lednu. Podzim se jakožto přechodné roční období na rozdíl od léta vyznačuje značnými rozdíly teplot. Považte, že 4. října roku 1929 zaznamenali v Českých Budějovicích rekordních 30,3 stupně Celsia. Naopak vůbec nejnižší teplotu – minus 19,9 stupně měli 21. října roku 2009 v Rokytské slati.

Ten letošní podzim však zraje do podoby zcela typické. Lze říct, že se vrchovatě naplnila závěrečná etapa letního počasí, takzvané mariánské léto, tedy období kolem svátku Marie, který připadá na 12. září. Vždyť ještě tři dny po něm přesáhla teplota tropickou třicítku. Jen v noci se už notně ochladilo.

Mariánské léto letos ukončila studená fronta s bouřkami, která přecházela území počínaje víkendem 17. září. Stejně předpisově teď probíhá léto babí. „V tento čas je už totiž slunce delší dobu pod obzorem a povrch se tak ochlazuje, což vede k tvorbě mlh. Zároveň si slunce ještě zachovává určitou intenzitu, takže se mlhy obvykle kolem desáté hodiny rozpustí,“popisuje meteorolog Petr Dvořák.

Přízvisko „babí“mají na svědomí pavouci, kteří tou dobou dospívají, a tak se vzduchem vznášejí jejich vlákna, připomínající vlasy babiček. Na severoamerickém kontinentu se pro tento typ počasí vžil název indiánské léto.

Meteorologický podzim nastal 1. září, ten astronomický, tedy čas podzimní rovnodennosti, letos výjimečně 22. září, jinak 23. září. „Podzim sice bývá značně rozmanitý, babí léto však patří k opakujícím se jevům, kterým říkáme povětrnostní singularita. Tím dalším je pak až vánoční obleva. Kolem půlky prosince totiž obvykle převažuje západní proudění, které k nám díky teplejšímu Atlantiku přináší i teplejší počasí,“ dodal Petr Dvořák. V mezičase se podle něj můžeme dočkat čehokoliv. Plískanice mohou střídat tlakové výše už s celodenními mlhami. Začne se i častěji objevovat smog.

Tak zle však ještě není. Ještě tento týden si užijeme příjemných teplot, které ve čtvrtek mohou vystoupat až ke 24 stupňům Celsia. V dalších třech týdnech se už bude ochlazovat, a to až ke 13 stupňům. Jak vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu, pršet má spíš méně.

Standardní podobu podzimu potvrzuje i model, který provozuje americká meteorologická služba. Naznačuje teplotně normální až lehce nadnormální říjen, listopad i prosinec. Dokonce prognózuje i teplejší podobu tří následujících a obvykle už studených měsíců, ledna, února a března.

Foto: MAFRA

Ráno nad Vysočinou

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.