Vetchý hraje Svěrákova otce

Ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos převzal Ondřej Vetchý roli, již v Obecné škole hrál scenárista obou děl Zdeněk Svěrák, tedy roli autorova tatínka. „Ale nenapodobuji ho, nechci a ani bych to neuměl,“tvrdí Vetchý.

MF DNES - - FRONT PAGE - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Stísněnější prostor snad nemůže být ani v dětských vzpomínkách Zdeňka Svěráka. Právě se točí scéna, kdy se hrdinové Obecné školy, jenom o pár let mladší a v jiném obsazení, stěhují za války na venkov k příbuzným.

Nastydlý tým

Úzkou studenou kuchyňkou domu v Kroučové, kam se štáb přesunul ze Slavonic, se prodírá celé procesí. Co tak zásadního se tady bude dít? „Budeme nosit kolíbku. Celý den,“směje se režisér, přestože je nastydlý stejně jako filmová hospodyně Petra Špalková, kterou právě čeká krájení nudlí, a další členové týmu včetně maskérů.

„To dítě je černé, i když je bílé,“ žádá kameraman Vladimír Smutný víc světla. A „nosiči“klasické dřevěné kolíbky, ve filmu švagři, se s ní sotva vejdou do dveří.

Konečně jsou všichni pohromadě, příležitost pro společnou fotografii filmové rodiny. Roli maminky po Libuši Šafránkové převzala Tereza Voříšková, tatínka hraje Vetchý, jeho sestru Špalková, jejího muže Hynek Čermák. V kolíbce si vrní kojenec – filmový bratránek malého Edy, kterého představuje Alois Grec. Sestavu doplňují Viera Pavlíková jako babička i Jan Tříska coby dědeček, jehož dýmku je třeba vždy před záběrem „rozbafat“– a nevyplašit přitom kočku.

„Myslel jsem, že sem půjdu až na důchod, přišlo to holt dřív,“jako by se v dialogu omlouval Vetchého hrdina. Sestra mu odpovídá: „S tím si nelam hlavu, je to tvůj dům, musíme se uskrovnit.“A švagra jeho záměr pracovat u místního kováře pobaví. „Bacha, kobyla kope víc než ta tvoje elektřina,“naráží na profesi, kterou za nacistů po odchodu z Prahy musel Edův otec opustit –a v Obecné škole se k ní vrátil.

Čekání na první sníh

Vetchý s Čermákem při svém dialogu, který se zkouší i snímá z různých pohledů, vláčejí kolíbku snad už podesáté, přesto stále žertují, kterému z nich to jde lépe. „Pravda je, že můj hrdina je spíš intelektuál, kdežto Hynkova postava je takový rustikální chlapík. Ale i když to vypadá, že tu dnes jenom taháme kolíbku, ve skutečnosti jsme u toho, kdy se rodí zase jednou opravdu film. Poznáte tu mimořádnou usilovnost, soustředění, nasazení ve všech profesích. Točí se jen to, co ve filmu bude a má být, s jasnou představou i záměrem. To už jsem hodně dlouho nezažil,“přiznává Vetchý. „A já snad ještě nikdy,“dodává Čermák, jenž „u Svěráků“točí poprvé.

Až se dokončí plánované scény z prostor domku v Kroučové, vrátí se štáb ještě na pár dní do Slavonic, kde si musí počkat na první sníh. Do kin se příběh Po strništi bos chystá přesně rok po startu natáčení, 17. srpna 2017.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Rodina Hrají (zleva) Hynek Čermák, Jan Tříska, Petra Špalková, Ondřej Vetchý, Viera Pavlíková, Tereza Voříšková a Alois Grec.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.