Gymnazisté, kteří si píší učebnice

Studenti gymnázia Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan vydali vlastní učebnici angličtiny pro střední školy. „Je moderní a přinese nové trendy ve výuce,“tvrdí.

MF DNES - - FRONT PAGE - Miroslava Strnadová redaktorka MF DNES

Ještě ani neodmaturovali a už rozjeli vydavatelský byznys. Dvojice studentů čtvrtého ročníku gymnázia v Kadani vydala učebnici angličtiny pro střední školy. „Chceme dělat věci jinak a nabídnout studentům atraktivní formu výuky anglického jazyka,“říkají devatenáctiletý Jakub Jan Fiala (na fotografii vlevo) a o rok mladší Ondřej Kočan. Na trh s anglickými učebnicemi vtrhli před několika týdny s titulem Improve Yourself neboli v překladu „Zlepši se“.

Chcete být vydavateli učebnic?

Jakub Jan Fiala: Směřuje to k tomu. Začali jsme podnikat na živnostenský list, založili malé vydavatelství a je jen otázkou času, kdy jej transformujeme na obchodní společnost. Nápadů a nadšení máme pořád dost. Ondřej Kočan: Po gymnáziu chceme oba pokračovat ve studiu na vysoké škole, kde se oba chceme věnovat oboru, který se nějakým způsobem s angličtinou setkává. Tvorbě učebnic a vydávání se chceme dál věnovat při vysokoškolském studiu, šlo by například o učebnici dějepisu či biologie v angličtině, obchodní angličtinu a podobně. Cítíme, že trend jde tímto směrem.

Proč jste se rozhodli vydat vlastní učebnici?

Jakub Jan Fiala: Ve druhém ročníku gymnázia jsme se měli učit podle česky napsané učebnice, což nás velmi demotivovalo. Nenabízela nám žádný posun, byla nudná a nezajímavá. Řekli jsme si, že takhle to nejde dál a zkusíme udělat něco, co zachází za možnosti běžného středoškoláka. Ondřej Kočan: Je pravda, že oba jsme měli v angličtině větší znalosti než spolužáci. Měli jsme spoustu volného času a nadšení pro věc, a i proto jsme si řekli, že napíšeme lepší učebnici, která bude moderní a přinese nové trendy ve výuce. Práci na vydání jsme spojili s účastí v prestižní soutěži Středoškolská odborná činnost, kterou jsme vyhráli.

Je podle vás úroveň výuky anglického jazyka na českých školách špatná?

Jakub Jan Fiala: Současný systém výuky cizích jazyků je zkostnatělý, až příliš konzervativní. Co se týká učebnic, obecně se ví, že ryze české učebnice anglického jazyka nejsou příliš kvalitní. Trh je velmi přesycený a cílový zákazník si v záplavě titulů mnohdy nevybere. Cvičení v nich jsou nudná a nereálná. Ale záleží pak hodně i na učiteli, jak dokáže výuku studentům podat, aby je bavila. Problém vidím také v tom, že chybí mechanismus dalšího vzdělávání učitelů, v tomto jsme Evropu ještě nedoběhli. Ondřej Kočan: Chceme studentům ukázat, že angličtina není předmět, kterého se musí bát, ale naopak, že je to zábava a otevírá jim spoustu možností do budoucna, od studia v zahraničí po cestování či lepší zaměstnání. Prosazujeme progresivní a pozitivní přístup a nabouráváme dogmata, přinášíme do výuky angličtiny nový vítr a inovaci.

V čem je vaše učebnice jiná?

Jakub Jan Fiala: Je psaná studenty pro studenty, její uživatel má naprostou volnost v rozhodování, co se bude učit a kdy se to bude učit. Do výuky ji může učitel zařadit prakticky v jakémkoliv ročníku střední školy. Éra CD nosičů již skončila. Kdežto chytrý mobilní telefon má dnes každý. Používat mobilní telefon při výuce je v mnoha školách stále tabu a i to se snažíme nabourat. Naprosto revolučně testujeme poslechové dovednosti. Na každé straně najdete QR kód, který stačí načíst chytrým telefonem, a student je přesměrován na autentická videa BBC či CNN. Učí se tak angličtinu na reálných situacích, které jsou aktuální. Ondřej Kočan: Je to také komplexnost. Šetříme peníze lidí. Pojíme tři učebnice v jednom. V jednom vydání je zahrnuta výuka gramatiky, reálií a konverzace. Učebnice zahrnuje výuku všech čtyř ročníků střední školy. Student si tak nemusí každý ročník kupovat několik drahých učebnic, ale stačí mu jen jedna. Kompletně připraví k maturitní zkoušce a také k mezinárodní jazykové zkoušce Cambridge English: First (FCE).

Na učebnici jste začali pracovat ve druhém ročníku střední školy, dokončili jste ji letos na jaře. Co bylo nejnáročnější?

Ondřej Kočan: Nejnáročnější byl start. Začínali jsme psát ve Wordu a Excelu. Museli jsme se naučit pracovat s grafickými programy, nabrali jsme zkušenosti i v dalších oborech, například grafika, tiskařství, marketing. Spolupracovali jsme však s týmem pedagogů z Gymnázia Kadaň, bez kterého bychom to nedotáhli do zdárného konce. Jakub Jan Fiala: U počítače jsme strávili téměř tři tisíce hodin, prakticky veškerý volný čas. Stíhali jsme však být i normálními teenagery. Krátce jsme si oddechli po vydání učebnice, další těžká práce nás čeká, jde o propagaci. Budeme prezentovat nejenom učebnici, ale i svůj koncept vzdělávání před pedagogy na vysokých školách a na různých konferencích, které nás čekají.

Co je zárukou toho, že vaše učebnice je kvalitní?

Jakub Jan Fiala: Spolupracovali jsme s více než stovkou lidí. Na úplném začátku jsme se ptali studentů, jak by měla ideální učebnice vypadat. To je na tom to nejdůležitější, učebnice vychází vstříc tomu, co oni chtějí. Zapojili se učitelé angličtiny, vysokoškolští pedagogové, ale také třeba manažeři firem. Vizitkou kvality jsou ocenění jak od rodilých mluvčích, tak od řady odborníků.

Trh s jazykovými učebnicemi a výukovými materiály je bohatý. Učitelé raději spoléhají na jimi ozkoušené učebnice. Jak je chcete přesvědčit, aby sáhli po vaší?

Ondřej Kočan: Je to něco nového a koncept přistupuje k výuce jazyka moderním způsobem. Studenta provede všemi zákoutími jazyka, která se běžně na střední škole neprobírají, například akcenty, slangem a idiomy. Pracujeme s reálnými situacemi, se kterými se běžně bude v zahraničí setkávat. Pro učitele máme připraveno učitelské vydání, které je takovou kuchařkou ke studentské učebnici. Obsahuje více než 100 rozšiřujících aktivit a spoustu materiálů, které učitel zajisté ocení.

Jaké jsou nové trendy ve výuce cizího jazyka?

Jakub Jan Fiala: V minulosti se kladl velký důraz na biflování slovíček a gramatiky. Dnes je trendy spojení moderních technologií ve výuce a především autentičnost, tedy výuka reálných situací, jejich poslech, porozumění a také konverzace. Podle nás se gramatika dá nejefektivněji naučit konverzací. Proto je naše učebnice dost „povídací“. Ondřej Kočan: Dřív se student musel naučit, jak se tvoří například předminulý čas, ale už ho v reálné situaci neuměl použít. Dril mnohé studenty odradí a hodinu cizího jazyka nějak protrpí, k maturitní zkoušce se naučí nazpaměť nějaké texty a doufají, že to nějak zvládnou. Na další sebezlepšování rezignují, protože je angličtina nebaví. Jde to přitom i jinak, zábavně a efektivněji.

Učebnice anglického jazyka jsou poměrně drahé, kolik stojí vaše?

Jakub Jan Fiala: Nabízíme ji v našem e-shopu za necelých 400 korun. Podle učebnice se již učí naši spolužáci na gymnáziu v Kadani. Máme poptávku i z dalších středních škol. V současné době máme k dispozici 1 000 výtisků. Učebnice je vhodná i pro lektory soukromých lekcí, pokročilejší samouky a všechny nadšence do angličtiny.

Jak velkou roli hraje učebnice ve výuce jazyka? Nejde především o učitele, motivaci, píli a trochu i talent?

Jakub Jan Fiala: Jednoznačně má nejdůležitější roli učitel. Učebnice je jen osnova, kterou se má student naučit, a pro učitele má být pomůckou, co má učit. Učebnice je prostředníkem mezi učitelem a studentem. A i tento prostředník vytváří prostředí výuky. To, jakým stylem je napsaná a jak je pro studenty atraktivní, je proto velmi důležité. Ondřej Kočan: Pokud je učebnice nudná, lekce po lekci pořád stejná a graficky neatraktivní, studenta učení nebaví a s tím nenadělá nic ani sebelepší učitel. Ten musí být v dnešní době tak trochu showman, psycholog, moderátor, glosátor i stand-up komik.

Co byste poradili člověku, který se chce naučit dobře mluvit anglicky?

Jakub Jan Fiala: Koupit si naši učebnici (smích). Ondřej Kočan: Úplný začátečník by si měl najít kvalitního lektora a základy se naučit pod jeho vedením, všechno další už je jen na něm. Jednoznačně doporučujeme sledovat anglické pořady, seriály, filmy, zpravodajství s anglickými titulky nebo bez nich. Nejlepší je však odjet do zahraničí a mluvit, mluvit, mluvit.

Foto: Miroslava Strnadová

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.