Do čeho kraje lijí evropské peníze

Volební seriál MF DNES Morava za dotace z EU staví vědecká centra, Čechy domovy seniorů

MF DNES - - Z DOMOVA - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Areál kdysi slavné továrny firmy Baťa definitivně opustili řemeslníci i úředníci v devadesátých letech po krachu obuvnické výroby ve Zlíně. Od té doby chátral. Až v tomto volebním období se dvě budovy areálu dočkaly rekonstrukce, a to díky dotaci, kterou kraj získal z Evropské unie.

Pozadu však nezůstaly ani jiné části republiky, kde s pomocí evropských peněz kraje budovaly například vědecká, vzdělávací a turistická centra nebo domy pro seniory. Z přehledu nejnákladnějších projektů vyplývá, že velké investice z evropských fondů mířily po posledních krajských volbách častěji na Moravu než do Čech.

Náklady na oživení Baťova areálu ve Zlíně se vyšplhaly až těsně pod miliardu korun, a rekonstrukce se tak stala nejdražším ze všech projektů podpořených z evropských peněz, které v Česku od minulých voleb do krajských zastupitelstev vznikly. Díky nim teď ve Zlíně mají velký kulturní institut, v němž své nové sídlo našla místní knihovna, galerie i muzeum.

Do vědy a kultury na Moravě...

Druhý nejnákladnější projekt podpořený z evropských peněz má na svém kontě Jihomoravský kraj. Ten získal dotace především na vědecko-technické projekty, mezi nimiž vyčnívá velké vědecko-populární centrum Moravian Science Centre na brněnském výstavišti.

„Slouží pro popularizaci, propagaci a medializaci vědy a výzkumu a pro vzdělávání všech generací, zejména dětí a mládeže,“popisuje Eliška Holešínská Windová, mluvčí Jihomoravského kraje, centrum, které stálo více než 600 milionů. Za dalších 370 milionů vznikl v Brně CEITEC Science Park – technologické centrum pro místní podnikatele.

Moravskoslezský kraj zase díky evropským penězům dokončil na ostravském Letišti Leoše Janáčka dva projekty v hodnotě 788 milionů korun, z nichž 635 dorazilo z Bruselu.

Dražší z obou projektů zajistil dopravní spojení z Ostravy na letiště prostřednictvím tříkilometrové železniční tratě. „Součástí stavby je také silniční nájezd nebo zastřešený přestupní terminál,“popisuje více než půlmiliardovou investici mluvčí Moravskoslezského kraje Petra Špornová. Díky druhému projektu vyrostla na ostravském letišti nová budova pro místní hasiče a záchranáře, kteří v jeho rámci získali také pracovní vybavení.

... v Čechách na sociální služby

To kraje z opačného konce republiky se při čerpání evropských dotací zaměřily na úplně jinou oblast: v Čechách jdou nejčastěji na sociální služby. Tedy především na stavby a vybavení domovů pro seniory, poskytování sociálních služeb lidem žijícím v sociálně vyloučených oblastech nebo na vznik nových azylových domů.

V Libereckém a Královéhradeckém kraji v minulém roce za služby sociální prevence utratili celkem 580 milionů korun. Královéhradecký kraj na tento projekt z evropských fondů získal okolo 300 milionů a Liberecký přes 200 milionů.

„Cílem projektu bylo pomoci cílovým skupinám plně se zapojit do ekonomického, sociálního a kulturního života společnosti,“popisuje mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová. V praxi díky těmto projektům vznikly nové azylové domy, nízkoprahová centra nebo sociální terapeutické dílny.

To ve Středočeském kraji se při čerpání evropských dotací na vylepšení sociálních služeb zaměřili spíše na domy pro seniory. Jeden vznikl díky rekonstrukci staré budovy v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku za 194 milionů korun, druhý rekonstrukcí nefunkčního internátu v Rakovníku za 60 milionů.

„Získali jsme 234 lůžek pro seniory ve spádové oblasti Středočeského kraje,“říká mluvčí kraje Michaela Drobná. Třeba díky rekonstrukci v Uhlířských Janovicích se kapacita domovů pro seniory na Kutnohorsku téměř zdvojnásobila.

Největší projekty za evropské dotace se v Čechách podařilo postavit Karlovarskému kraji, kde se zaměřili především na vzdělávání. Ve městě Ostrov vzniklo díky více než 400milionové přestavbě zdejší nevyužívané základní školy Centrum technického vzdělávání. „K dispozici je zde 35 všeobecných učeben, pět počítačových učeben a učebna přírodních věd. K výuce slouží i 14 dílen a dílenských učeben a čtyři elektrolaboratoře,“vypočítává mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Zlepšit situaci ve vzdělávání je i cílem projektu, který si vyžádal investici 400 milionů. Po přestavbě Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově tu našla sídlo Západočeská univerzita.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.