Na zvládnutí sucha půjdou ještě letos další tři miliardy

MF DNES - - Z DOMOVA -

PRaHa Ministerstvo životního prostředí uvolní do konce roku další tři miliardy korun na přizpůsobování se klimatickým změnám, především suchu. V pořadu Otázky Václava Moravce na ČT to řekl ministr Richard Brabec. Jeho resort do konce roku předloží vládě čtyřsetbodový plán na zmírnění dopadů klimatických změn.

Zmíněná suma je stejná jako peníze, které v České republice šly z evropských fondů na boj se suchem od roku 2014.

Brabec podotkl, že Česko v minulých letech bojovalo s povodněmi, ale zapomnělo se právě na sucho, které je jen druhou stranou téže mince.

„Jsme střecha Evropy, všechna voda odtud odtéká, žádná nepřitéká. Máme pouze srážkovou vodu. Hlavním úkolem je tady udržet vodu,“připomněl Brabec.

Česko má podle něj problém zejména v případě lesní a zemědělské půdy, které jsou poškozeny erozí. Poznamenal, že rovněž existují desítky opatření, která by měla půdě a lepšímu vsakování vody pomoci, například zakládání remízků, mokřadů, stovek rybníků i využívání dešťové vody.

Chystaný akční plán vychází z Adaptační strategie, kterou vláda loni v říjnu schválila. Plán obsahuje podle Brabce několik stovek úkolů, a to včetně časového harmonogramu.

Schválena už je výstavba čtyř přehrad – dvou ve středočeských obcích Šanov a Senomaty, po jedné na Královéhradecku a Zlínsku. (ČTK, iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.