Hradec nebude „cyklověžatý“

MF DNES - - Z DOMOVA - Petr Záleský redaktor MF DNES

Zatímco ještě před rokem chtěla hradecká radnice stavět další parkovací věže pro kola, nyní její zájem údajně ochladl – a první automatické parkoviště pro bicykly na Riegrově náměstí dokonce zmizí. A to i přes to, že jeho popularita stoupá a třeba v srpnu tady zaparkovalo kolo 2 200 lidí.

Cyklověž v blízkosti hradeckého vlakového nádraží totiž bude muset ustoupit demolici hotelu Černigov.

„Když jsme pilotní projekt věže představovali, město nám ústy primátora řeklo: Ukažte, že to umíte, že to funguje, že to lidé využívají, a město si poté věž koupí. My jsme ty podmínky splnili, ale když byla řada na městu, najednou vyvstává spousta problémů, proč to nejde,“říká propagátor myšlenky Rudolf Cyklověž u nádraží Bernart. Právě on na cyklověže narazil na Tchaj-wanu a myšlenku jako první v EU přenesl právě na hradecké Riegrovo náměstí.

Hradecký magistrát se brání. „O odkupu stávající věže na Riegrově náměstí jednáme, ale ještě není nic uzavřeno. Problém není v ceně, ale jakým způsobem máme prodej koncipovat,“upozorňuje náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Dodal, že se radnice zabývá i nejvhodnější lokalitou, kam by se věž mohla přestěhovat. „Město myšlenku parkovacích věží neopouští, ale zároveň musí být velmi opatrné, aby byly opravdu využívané.“Podle něj by na Riegrově náměstí mohla vzniknout „věž do země“za 18 milionů korun.

Hradec je sice opatrný, zájem o věže však podle Bernarta projevilo 13 dalších měst. Výstavba stojí kolem 9,5 milionu a dotace by mohly pokrýt až 90 procent nákladů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.