Strach z teroristů odradil turisty od Oktoberfestu

MF DNES - - ZE SVĚTA - Aleš Černý zvláštní zpravodaj MF DNES v Mnichově

Oktoberfest v návštěvnosti i v počtu vypitých tupláků lámal v posledních letech rekordy. Letos je to jinak. V prvních dnech bylo poloprázdno, a to nejen kvůli zatažené obloze.

Postotřiaosmdesáté se předminulý víkend zaplnila asfaltová pláň kousek od centra Mnichova, historicky zvaná Tereziánská louka. Vyrostly na ní kolotoče, atrakce, stánky s perníkovými srdci a hlavně obří dřevostavby s plátěnou střechou – takzvané pivní stany. Poté co starosta narazil první pípu, se tam opět po roce rozběhl největší pivní festival v Evropě.

I když na mnichovském Oktoberfestu si normální člověk ani letos nemůže stěžovat na příliš klidu nebo ticha, nabízí se pohledy, které byly v posledních letech nevídané – některé pivní stany jsou poloprázdné, další zejí prázdnotou ještě víc. Pravidelní hosté, servírky známé svou schopností roznášet ve velkém těžké tupláky, i provozovatelé pivních stanů se shodnou, že oproti minulým rokům je letos návštěvníků výrazně méně.

Obavy mají hlavně turisté

Důvodů může být více. Od spíše mizerného počasí, které první dny Oktoberfestu provázelo, až po každoročně rostoucí cenu piva, která se letos pohybuje v rozmezí 10,40 až 10,70 eur za litrovou sklenici. Všichni však jmenují ještě jeden nový faktor. Strach. V průběhu léta totiž Německo zasáhlo hned několik teroristických útoků, po kterých zůstali i mrtví. Jen pár kilometrů severně od místa konání každoročního veselí se přitom odehrála vůbec nejtragičtější letošní událost – střelba mladého Němce íránského původu v obchodním centru. Zabil devět lidí.

Výsledkem je to, že se Oktoberfest zařadil po bok severoafrických nebo tureckých letovisek na mapu míst, kam se turisté z obavy o svou bezpečnost bojí. A fakt, že je v Mnichově mnohem méně přespolních, než bylo v minulosti běžné, bez váhání potvrzují i zaměstnanci hotelů.

Zrušit zájezd na mnichovské slavnosti piva musela například pro nezájem i česká cestovní kancelář Geops.

„Tím důvodem je určitě strach z účasti na hromadných akcích v zemích, kde nedávno došlo k útoku. Zaznamenáváme to v poslední době častěji, například zatím není zájem ani o dříve oblíbený únorový karneval v Nice,“říká produktová manažerka kanceláře Geops Olga Roztočilová. V minulých letech se přitom právě zájezdy na Oktoberfest plnily spolehlivě a byly podle Roztočilové mezi turisty oblíbené.

Pozor, bez batohů!

Paradoxně návštěvnosti nejspíš neprospěla ani skutečnost, že mnichovská radnice, vědoma si bezpečnostního rizika ve formě statisícových davů koncentrovaných na jednom místě, nasadila přísná opatření jako nikdy předtím. Dosud volně přístupné prostranství obehnala plotem a na vstupní brány nasadila mnohem více pořadatelů ve svítivých vestách.

Na internetu i v letácích v hotelech jsou upozornění, že se nově nesmí vnášet dovnitř batohy ani větší kabelky. Zakázány jsou i potenciálně nebezpečné předměty nebo třeba skleněné lahve.

„Místní podle mě strach z útoků nemají, několik mých kamarádů ale odradila právě bezpečnostní opatření, a tak si řekli, že tentokrát zůstanou doma,“říká například Mnichovanka Ines, která se ale o každoroční návštěvu připravit nenechala.

A jak zjistila na vlastní kůži, obavy z „bezpečnostní buzerace“se zatím jeví jako hodně liché. Režim se ani zdaleka neblíží tomu, na co jsou Středoevropané zvyklí například z letišť. Kvůli plotu nebo kontrole kabelek připomíná spíš hudební festival. Neprochází se žádným bezpečnostním rámem a lidi bez zavazadel ochranka prověřuje zpravidla jen pohledem. Kontrola před vstupem na české fotbalové stadiony je výrazně důkladnější.

Díky této volnosti a širokým branám se tak ani ve špičkách u vstupů netvoří fronty nebo shluky lidí, jako je tomu třeba nově na Pražském hradě.

Je tak docela možné, že až se to pořádně rozkřikne po městě nebo až se vyjasní nebe, bude druhý festivalový týden navštěvovanější. Část přespolních – kteří zpravidla návštěvu plánují dopředu – si ale pověstný tuplák na Tereziánské louce s největší pravděpodobností letos odepře.

Obří oktoberfestská ekonomika – která se podle údajů mnichovské radnice poslední roky šplhala v součtu (zaplacených piv, vstupného na atrakce, hotelových pokojů i dalších útrat) k miliardě eur – se tak letos zřejmě o stamiliony smrskne. Piva je dost

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.