Čech zabitý v Londýně bude pohřben doma

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Přátelům českého občana zavražděného tento týden v Londýně se do včerejška podařilo přes internet vybrat 10 000 liber (312 000 Kč), které jsou nutné k převozu těla do České republiky. Na internetové stránce pro financování přispělo na repatriaci ostatků za jediný den téměř 500 lidí.

Ve středu pozdě večer parta mladíků na ulici surově napadla jedenatřicetiletého českého občana Zdeňka M., který pak na následky zranění zemřel. V sobotu londýnská policie oznámila, že zatkla tři muže podezřelé z vraždy Čecha. Mezi zadrženými je také šestnáctiletý chlapec.

Podle dosavadních informací se Čech nepohodl v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště se skupinou mladíků. Ti si pak na něj počkali venku a napadli ho. Podle očitého svědka útočníci srazili muže v saku ranou do hlavy řetězem k zamykání kol. Šlo o čtveřici mladíků, kteří do napadeného, když spadl na zem, ještě kopali. Po činu odjeli na kolech typu BMX.

V souvislosti se změnou atmosféry v Británii po referendu o vystoupení země z Evropské unie se v takovýchto případech často mluví o politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům. České ministerstvo zahraničí ale už v pátek uvedlo, že tento čin za politicky motivovaný nepovažuje. I podle britských médií šlo tentokrát o pouliční kriminalitu.

Naopak jako etnicky motivovaný zločin označily britské a polské úřady srpnový útok asi dvacetičlenného davu mládeže v anglickém Harlow na dvojici Poláků, z nichž jeden na následky zranění zemřel.

Podle oficiálních údajů z roku 2014 žije v Británii zhruba 790 000 Poláků, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi. České úřady uvádějí, že v loňském roce na území Británie pracovalo asi 37 000 českých občanů. (ČTK, zah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.