Ušetřit za elektřinu lze i změnou sazby

MF DNES - - ENERGIE PRAHA -

Ulevit účtu za elektřinu můžete nejenom změnou dodavatele. Někdy stačí prověřit, jestli máte správnou distribuční sazbu. Ta totiž odráží, jakým způsobem elektřinu využíváte. Zhruba 65 procent domácností má sjednanou sazbu D02d. Ta je výhodná v případě, když elektřinu používáte na svícení a k napájení běžných spotřebičů, jako je lednička, televize, pračka a podobně. Ve chvíli, kdy si chcete pořídit na ohřívání vody bojler nebo vytápět přímotopy, stává se tato sazba nevýhodnou. Stejně tak to platí i naopak.

„Díky osvětě se situace mění k lepšímu. Přesto lze říci, že špatně nastavenou sazbu může mít až 20 procent zákazníků,“upozorňuje Michal Eisner, nezávislý konzultant a odborník na energetiku. Jeho slova potvrzuje i energetická poradkyně Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz. „Běžně se setkáváme s tím, že lidé nemají v patrnosti, jakou distribuční sazbu využívají. Například mají stále sazbu určenou pro přímotopy, ale elektřinou jen svítí. V takovém případě platí zbytečně vysoký poplatek za rezervovaný příkon.“Například v distribučním regionu E.ON je u sazby D45d určené pro přímotopy poplatek za rezervovaný příkon v případě jističe 3 x 25 A stanovený na 260 korun měsíčně. U distribuční sazby D02d přitom zaplatí domácnost měsíčně jen 79 korun.

Místo ztráty je lepší úspora

Větší ztrátu zaznamená domácnost, která má sjednanou distribuční sazbu určenou pro běžnou spotřebu, ale elektřinu začne využívat i k ohřevu vody nebo vytápění. Místo toho, aby přešla na sazbu D45d, která umožňuje odebírat po dobu 20 hodin denně levnější elektřinu, zůstává u běžné sazby. „Předpokládejme, že domácnost spotřebuje asi 8 MWh elektřiny za rok. V případě distribuční sazby D02d zaplatí ročně kolem 35 tisíc korun. Kdyby však přešla do výhodnější sazby určené pro přímotopy, zaplatí asi 24 tisíc korun,“vypočítává Petr Woff, analytik serveru CenyEnergie.cz.

Rozdíly však jsou i u nejběžnějších typů sazeb D01d a D02d určených pro domácnosti, které elektřinou jen svítí. „Sazba D01d je výhodná jen při velmi nízké spotřebě, a to zhruba do 1,2 MWh,“dodává Poncarová. Cenový rozdíl mezi těmito dvěma typy sazeb potvrzují také dodavatelé. Například rodinný dům se spotřebou zhruba 5 MWh a sazbou D01d zaplatí za elektřinu v distribučním regionu E.ON 24 485 korun.

„Pokud by rodina změnila distribuční sazbu na D02d, roční náklady klesnou na 22 872 korun,“uvádí mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Co obnáší změna sazby

Pokud si s výběrem optimální sazby nevíte rady, obraťte se na svého dodavatele elektřiny nebo na nezávislého odborníka. Energetické společnosti zpravidla nabízejí takové poradenství zdarma, kontaktovat je můžete telefonicky, některé mají na svých internetových stránkách formulář. Změna distribuční sazby v rámci jednotarifu (tedy z D01d na D02d nebo naopak) je pouze formalitou, kterou vyřídí dodavatel energie. Pokud domácnost začíná elektřinou ohřívat vodu nebo vytápět a požádá o dvoutarifní sazbu (například D45d), je nutná součinnost příslušného provozovatele distribuční soustavy (PDS). Je potřeba také předložit takzvanou revizní zprávu, která potvrzuje, že je v místě instalovaný požadovaný příkon spotřebičů.

Když si vyjednáte dvoutarif, po část dne vám do zásuvek proudí levnější elektřina, její spínání se řídí hromadným dálkovým ovládáním a přesný čas se dozvíte od svého distributora elektřiny. Abyste ušetřili, zapínejte například pračku nebo myčku ve chvíli, kdy k vám přijde levnější proud. „Vezmeme-li pračku v energetické třídě A+++, bude elektřina pro jeden prací cyklus stát ve vysokém tarifu 3,301 a v nízkém 1,389 koruny,“uvádí příklad Vladimír Vácha a dodává, že ročně tak může domácnost využíváním nízkého tarifu, který byl dříve známý jako „noční proud“, ušetřit několik stokorun.

Špatně nastavenou sazbu může mít až 20 procent domácností.

— Zuzana Kohoutová

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.