Pubertou to nekončí

Červený pupínek, který vyraší zrovna před důležitou schůzkou, dovede potrápit nejen náctileté, ale i jejich maminky. Kosmetiku si však od svých dětí radši nepůjčujte, akné u dospělých je lepší léčit trochu jinak.

MF DNES - - MÓDA - text: karolína demelová karolina.demelova@mfdnes.cz

3

Je to vážně nespravedlivé: ve věku, kdy se už perete s vráskami nebo pigmentovými skvrnami, se vám jednou za čas na tváři objeví ještě jako „bonus“uhřík. Kde se pořád ty pupínky berou a co si s touhle nemilou připomínkou dospívání počít?

NA VINĚ JSOU HORMONY I STRES

„U dospělých žen se akné často váže na menstruační cyklus a hlubší zánětlivé projevy se objevují obvykle před menstruací,“uvádí jeden z nejčastějších důvodů aknózních projevů Gréta Wohlová, korektivní dermatoložka z pražského Laserového centra Anděl. Další hormonální bouře, které se většinou projeví i na pleti, propuknou často i po vysazení antikoncepce, v těhotenství, při kojení nebo v období menopauzy.

To, jak se naše pleť chová, do velké míry ovlivňuje i genetická dispozice, psychika nebo třeba nevhodná kosmetika. „Za vznik akné může mnoho faktorů a dnešní medicína ještě nezná odpověď na to, co všechno mezi ně patří. Například vliv stravy nebyl nikdy v žádné studii prokázán, i když pacienti často uvádějí jako důvod zhoršení konzumaci čokolády, dráždivých a kořeněných jídel nebo citrusů,“vypočítává dermatoložka, podle které se na stavu naší pleti nejvíc podepisuje celkový životní styl – tedy nedostatek spánku, kouření, alkohol a stres.

LÉČÍ AKNÉ I VRÁSKY

I když se nedá jednoznačně říct, které látky budou příznivě působit právě na váš typ pleti, obecně platí, že na akné jsou vhodné přípravky s obsahem ovocných kyselin, kyselinou salicylovou nebo přírodními složkami s antibakteriálním, dezinfekčním a protizánětlivým účinkem. „Naopak vyhnout byste se měly příliš mastným krémům, které mohou ucpávat mazové žlázky, přípravkům s obsahem kortikosteroidů a také nadměrnému užívání vitaminu B,“radí dermatoložka.

Jde vůbec dohromady léčba akné s péčí o zralou pleť? Podle Gréty Wohlové kupodivu ano. „Zrovna ovocné kyseliny nebo kyselina glykolová mají příznivé účinky jak na akné, tak na vrásky. Způsobují totiž jemné olupování pleti a zlepšují odlučování odumřelých buněk. Tím se zabraňuje

ucpávání pórů a zároveň se pleť vyrovnává a vyhlazují se jemné vrásky.“

V situaci „sem tam uhřík“si většinou vystačíte s volně dostupnými přípravky, ale v případě, že vás trápí i v dospělosti těžší forma akné, měly byste vyhledat pomoc dermatologa. „Pacienti občas dělají tu chybu, že na přeskáčku zkouší různé přípravky a střídají doktory, protože chtějí okamžité výsledky. Tak to ale bohužel nefunguje, než se obnoví vrstva pokožky a léčba začne působit, trvá to tři až čtyři týdny,“popisuje dermatoložka a doplňuje, že v léčbě může pomoci i chemický peeling nebo laser, který si poradí i s jizvičkami po akné.

TRPĚLIVOST A DŮSLEDNOST

Že domácí vymačkávání pupínků patří mezi zapovězené činnosti, asi dobře víte – co je ale naopak vysloveně žádoucí, je pravidelné čištění pleti. „Docela často se setkávám s tím, že někteří pacienti mají problém s dodržováním základní péče. Pleť je opravdu potřeba čistit dvakrát denně, i když nemáte make-up,“připomíná Gréta Wohlová a shrnuje základní body léčby akné do trojice: důslednost, pravidelnost, trpělivost.

Závěrem radí dermatoložka především vytrvat, používat zdravý selský rozum a nesahat při objevení pupínku k drastickým řešením, která většinou napáchají víc škody než užitku.

1 Normaderm micelární voda, Vichy, 319 Kč; 2 Aknestop Gelová maska slupovací, Ryor, 95 Kč; 3 Pleťová voda hřebíčková, Nobilis Tilia, 200 ml za 149 Kč; 4 Květinová pleťová voda Tea Tree, Saloos, 98 Kč; 5 Effaclar Duo (+) tónovaný, La Roche-Posay, 459 Kč; 6 Cicaexpert pro akceleraci hojení, Payot, 820 Kč 7 Krém proti akné s tea tree, bergamotem a geránií, BioAroma, 435 Kč, www.bioaromakosmetika.cz 7

2

5

4

1

6

1 Zklidňující krycí korektor DermoPURIFYER, Eucerin, 229 Kč; 2 Čisticí peelingový gel, Aqua Mineral, 820 Kč, ve FAnn parfumeriích; 3 Matující hydratační péče o pleť, Sisley, 2780 Kč; 4 Anti-Blemish Solutions Blemish + Line Correcting Serum, Clinique, 1 570 Kč; 5 Hydratační gel-krém na pleť se sklonem k akné, Dermacol, 129 Kč 1 4 2 3

5

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.