Kvůli exekuci odmítají práci, tratí stát

MF DNES - - FRONT PAGE -

(jvl, mp) Každý osmý uchazeč o práci registrovaný na úřadě práce legálně pracovat nikdy nebude, protože by se mu to kvůli exekuci na něj vedené nevyplatilo. Lidé se utíkají před exekucemi schovat do Německa, kde na jejich výdělek exekutor zpravidla nedosáhne.

Ke konci července 2016 bylo v exekuci 50 427 nezaměstnaných klientů úřadu práce, tedy každý osmý. V sociálně slabších okresech to je i každý pátý.

Pociťují to zejména zaměstnavatelé v příhraničí. „Lidé se přesouvají za prací do Německa. I proto, že čeští exekutoři na německý účet nedosáhnou. Je to pro ně řešení jejich situace,“ říká Olga Kupec, majitelka strojírenské firmy Abydos, zaměstnávající 200 lidí.

Podle odhadů Úřadu vlády pracovalo na konci roku 2015 v Německu 39 462 lidí, to je o 8,3 tisíce více než rok předtím. A lze očekávat, že letos budou statistiky ještě vyšší, i Německo totiž hladoví po pracovní síle. Podle odhadů Úřadu vlády stát kvůli tomu, že lidé nevydělávají v Česku nebo dělají načerno, přichází o tři miliardy ročně na daních a odvodech.

Jednu z hlavních příčin nezaměstnanosti chce řešit ministerstvo spravedlnosti: zjednoduší podmínky pro osobní bankrot.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.