Pecina nahradil Topolánka

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Brož redaktor MF DNES

Skupina VAE Controls má nového generálního ředitele. Bývalého premiéra Mirka Topolánka vystřídal ve vedení ostravského dodavatele technologií pro petrochemii, energetiku a vodárenství bývalý dvojnásobný ministr vnitra Martin Pecina.

Vedení firmy to oznámilo obchodním partnerům a zaměstnancům uplynulý víkend. Topolánka v poslední době zaměstnává především lobbing za stavbu plynovodu Eastring pro holding EPH Daniela Křetínského. V rámci VAE Controls proto poslední dobou stále více ustupoval do pozadí.

Pecina naopak aktivně působí ve dvou dceřiných společnostech skupiny, je členem dozorčí rady, a rošádu tak označuje pouze za výměnu navštívenek. „Ve firmě pracuji už dva roky a pozice generálního ředitele je pro mě jen vizitka,“říká.

Tři čtvrtiny firmy k mání

Změna nejvyššího managementu je však zároveň předzvěstí proměny majetkové struktury. Tři ze čtyř majitelů – Milan Lindovský, Jiří Štverka a Tomáš Novák – chtějí své podíly ve firmě prodat. Čtvrtinový podíl si plánuje ponechat pouze Leo Matloch.

Pecina přiznává, že menší část VAE Controls Group získá i on sám. „Majitelé dnes shánějí investora, kterých je několik. Jednoho z nich nijak vyjadřovat,“řekl MF DNES Bussinow. Podle informací z trhu se obě strany už dohodly, podepsáno však ještě není. Celá transakce by měla být dokončena do konce roku.

Zatím není ani jasné, na kolik si majitelé své podíly cení. Lidé z branže odhadují hodnotu každého čtvrtinového podílu minimálně na desítky milionů korun.

Vedle Bussinowa po ostravské firmě pokukovali i další zájemci. Mezi nimi měl údajně být i bývalý předseda Fondu národního majetku Michal Hrubý. Ten po odchodu z funkce na konci devadesátých let založil poradenskou společnost Cautor. Mezi klienty Cautoru patří řada energetických firem, takže Hrubý by k oboru mohl mít blízko. Na zaslané dotazy však včera nereagoval.

VAE Controls Group se pod Topolánkovým vedením dařilo významně navyšovat tržby. Obrat firem skupiny po mírném propadu v roce 2014 přesáhl loni 1,6 miliardy korun. VAE Controls dodává technologická řešení prakticky do celého světa.

Oproti častému tvrzení Topolánek neměl po odchodu z politiky ve VAE Controls Group majetkový podíl, zastával pouze manažerskou pozici. „Pravda je taková, že jsem byl čtvrtinovým podílníkem firmy VAE, která vlastnila 34 procent VAE Controls do roku 2000,“vyjasnil expremiér loni v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Mirka Topolánka na postu ředitele ostravské skupiny VAE Controls vystřídal Martin Pecina. Bývalý ministr vnitra získá navíc část firmy. „Majitelé shánějí investora, kterých je několik. Jednoho z nich zastupuji já a měl bych také miniaturní podíl ve firmě.“

Foto: Petr Topič, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.