Čeští studenti chtějí volno, ne peníze. Ale vydělat si umějí

MF DNES - - FRONT PAGE - — Ivana Karásková

Vysokoškolští studenti mění své priority. Nežijí tolik prací, méně prahnou po kariéře, zato chtějí mít víc volna. Milují cestování a dokážou si na ně vydělat. Tento trend nyní potvrzuje i dotazníkový výzkum časopisu a studentského portálu Studenta mezi více než dvěma tisíci vysokoškoláky.

Podle něj 83 procent mladých odkládá peníze stranou a více než 15 procent z nich si šetří na cestování. Zatímco těsně po revoluci byl student, který si přivydělává, spíš výjimka, dnes je tomu přesně naopak.

K tomu, aby si studenti cestování užili, nepotřebují vlastnit auto. Majetek častěji sdílejí a při cestách na dovolenou či do školy si leckdy volí spolujízdu.

Odklon od materiálních hodnot u vysokoškoláků potvrzuje i poslední průzkum agentury Median, kterého se ročně účastní na 15 tisíc lidí.

„Dnešní studenti upřednostňují co nejlepší vzdělání, bohatý duševní život a možnost věnovat se kultuře. Zatímco naopak mladí bez maturity mnohem více akcentují ekonomické hodnoty,“podotýká sociolog Medianu Daniel Prokop.

Podle něj generace mileniálů, což jsou lidé od dvaceti do pětatřiceti let, cílí hlavně na osobní benefity. Chtějí být oblíbení ve společnosti, mít přátele, být úspěšní v práci, ale zároveň si užívat života. Na rozdíl od starších lidí, kteří chtějí hlavně prožít klidný život, něco po sobě zanechat, mít děti a žít v míru. „Lze však předpokládat, že dnešní mladí do některých tradičních hodnot dorostou,“dodává Daniel Prokop.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.