Povídky o imigrantech míří k Ústavnímu soudu

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Provokativními povídkami libereckého soudce Miloše Zbránka se bude muset zabývat Ústavní soud. Za texty, v nichž líčí uprchlíky jako prospěcháře a pracovníky neziskových organizací vykresluje jako parazity, dostal v červnu od kárného senátu Nejvyššího správního soudu důtku. Zbránek s trestem nesouhlasí a podal ústavní stížnost.

„Jsme přesvědčeni, že rozhodnutím soudu došlo k porušení práv klienta, považujeme ho za nesprávné a v rozporu s ústavním pořádkem,“řekl právník Miroslav Burget, který Zbránka zastupuje.

„Jde nám o svobodu projevu a slova a také chceme upozornit na to, že jsem nikde v povídkách neuváděl, že jsem soudce. Proto jsem nemohl znevážit důstojnost soudcovské funkce a ohrozit důvěru v nezávislost justice,“doplňuje svého advokáta Zbránek.

Kárný senát posuzoval články „Zpráva o putování do Němec“a „Dopis dezorientovaného běžence“publikované na internetu. Podle senátu jsou sice názorově vyhraněné, ale nehlásají žádnou nenávistnou ideologii, nevyzývají k ničemu nezákonnému.

Zbránek je však soudce, který by měl být zdrženlivější. Nikde sice neuváděl svou funkci, podle předsedy ústeckého krajského soudu Luboše Dörfla, který žalobu podal, je ale pro každého velice snadné spojit si na internetu jméno s funkcí. Dörfl už dříve vyzýval Zbránka, aby se ve svém psaní mírnil. A protože měl za to, že Zbránek jeho výzvu nevyslyšel, podal kárnou žalobu.

Sporné texty jsou podle kárného senátu na samé hranici vkusu a slušnosti. „V některých případech pak tuto hranici překračují,“zdůvodňuje pokutu jeho předseda Radovan Havelec. Připomněl, že Zbránek paušálně vykreslil uprchlíky jako prospěcháře a ryzí oportunisty. Lidé z neziskových organizací v jeho perspektivě na pomoci uprchlíkům parazitují.

„Je to satira a satira musí být kousavá, nemůže být shovívavá a laskavá,“hájil se Zbránek.

Hodnocení kárného senátu považoval za subjektivní. „Podle mého názoru tam ani uprchlíci, ani muslimové pomlouváni nejsou, jsou tam spíše uvedeni jako oběť určitého jednání osob kolem,“říkal Zbránek.

Se soudcovskou funkcí se pojí řada omezení, nicméně literární, publicistické a umělecké činnosti se soudci věnovat mohou. Nesmí tím však poškozovat justici. Hranice soudcovské etiky nejsou pevně stanoveny, podle předsedy krajského soudu Dörfla by se měly postupně zpřesňovat prostřednictvím podobných rozhodnutí.

Ke zpřesňování teď má přispět i Ústavní soud.

Foto: A. Vavríková, MAFRA

Soudce satirik „Satira musí být kousavá, ne shovívavá a laskavá,“hájí své povídky o emigrantech soudce Miloš Zbránek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.