Trestu uniknou i firmy ze starších kauz

Zákon zmírňující trestní odpovědnost vyviní podniky i zpětně

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Firmy, které jsou obviněné například v kauze s bývalým hejtmanem Davidem Rathem, by mohly uniknout trestu. A to vlastně nezamýšleně, mimochodem. Policisté, státní zástupci i soud na ně totiž budou muset – přestože už případ běží – nyní použít čerstvě zmírněný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

Ač novela prošla Sněmovnou teprve nedávno, musí se používat i pro staré případy. A to přesto, že zákon toto pravidlo výslovně nezmiňuje. Je to princip, který platí v demokratickém trestním právu univerzálně – odpovědnost se vždy posuzuje podle zákona platného v době spáchání skutku, ovšem s jedinou výjimkou – je-li nový zákon příznivější, použije se ten. A to je právě tento případ.

Zákon zmírnila jediná věta: „Právnická osoba se trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaloží veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby spáchání protiprávního činu zabránila.“ Změna začne platit začátkem prosince. A podle jejích kritiků může kvůli ní „spadnout pod stůl“hodně kauz, v nichž jsou obviněny velké firmy a které již nějakou dobu běží.

Ve zmíněné Rathově kauze byla obviněna největší stavební firma Metrostav. Podobně může novinka ovlivnit proces s obviněnou firmou Agrotec z impéria Andreje Babiše či vyšetřování společností z kauzy Tesco SW vyšetřovaných za to, že manipulovaly se zakázkami. „Já bych ten zákon přirovnal k další amnestii prezidenta Václava Klause,“poznamenal včera bývalý detektiv protikorupční policie Leopold Černý, který dnes ve firmě Screening Solutions radí firmám, jak předejít trestnímu stíhání. Diplomatičtěji, ale ve stejném duchu mluví i větší autority.

„Pokud budou mít firmy takhle širokou možnost vyvinit se z trestní odpovědnosti, tak je skutečně namístě, abychom uvažovali trestat je nějak jinak, třeba ve správním řízení. Ten zákon se stal téměř bezzubým. Otázka je, co na to řekne Evropská unie, které jsme se zavázali, že budeme stíhat firmy,“uvedl včera prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula.

A do třetice nejvyšší státní zástupce. „Tato změna může být vnímána jako komplikace. Podle mého názoru ale nemusí automaticky znamenat zastavení trestního stíhání jednotlivých právnických osob,“vyjádřil se pro MF DNES nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Z politiků patří k největším kritikům zákona senátor Miroslav Antl z ČSSD.

České právo umožňuje obvinit i firmy už několik let, a i když samozřejmě firma na rozdíl od člověka nemůže jít za mříže, svůj význam to má.

Za každou firmou se „schovávají“její vlastníci, kteří na trestné činnosti mohou vydělat, i když osobně jde k soudu třeba „jen“manažer, který podváděl, aby společnost dostala zakázku. Proto má trestání firem smysl.

Mimochodem, nejpřísnější trest je zrušení firmy, i když častější je pokuta nebo zákaz zúčastňovat se veřejných zakázek.

„Jsou známy případy, kdy firma na trestné činnosti jednatelů a svých zástupců profitovala, ale dříve ji nešlo nijak postihnout,“vysvětluje žalobce Matula.

Spornou větu prosadili do zákona dva poslanci za ČSSD Marie Benešová a Jan Chvojka. Už na jaře za to sklidili kritiku, ale tehdy to ještě vypadalo, že návrh neprojde.

Jenže prošel a začne platit zrovna ve chvíli, kdy první „velké kauzy“dorazí na soud. Tam už podle kritiků zákona postačí, aby advokát obžalované firmy prohlásil, že teď nově platí pro klienta příznivější zákon, a soud k tomu musí přihlédnout. A třeba doloží, že firma zavedla etický kodex, má kontrolní oddělení a opravdu dělala všechno pro to, aby selhání svého pracovníka manažera odvrátila. Benešová si stále za návrhem stojí. „S tím na mě nechoďte, to je obehraná písnička. Vždycky rozhodne výklad soudu. Zákona se obávají jenom někteří státní zástupci jako Zdeněk Matula, Adam Borgula a Lenka Bradáčová,“reagovala včera.

Poslanec Jan Chvojka argumentuje, že podobnou možnost odmítnout vinu už mají lidé (fyzické osoby) a je logické, že by ji měly mít firmy. Pouť zákona napříč parlamentem byla dobrodružná. Pasáž, která pomůže obviněným firmám, vyndal Senát a vrátil zákon do Sněmovny. Norma proslula i odstavcem, podle kterého lze trestat firmy za pomluvu, což je hrozba pro média.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.