Vyšetřování „štěnic“na policii skončilo. Zapomeňte.

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Dva policisté z Teplicka čelí obvinění ze znásilnění šestnáctileté dívky. Soud je už dvakrát osvobodil, znalkyně označila dívku za nedůvěryhodnou a ani fotografie, která údajné znásilnění zachytila, neukazuje dívku právě v roli oběti.

Jejich kauza však i po šesti letech pokračuje. Dokud neskončí, nesmějí pracovat jako policisté. Nadřízený je totiž až do uzavření případu postavil mimo službu.

Potíže Františka K. i jeho kolegy Tomáše V. začaly v březnu 2010, kdy se zastavili na večírku v podkrovním bytě v Duchcově. Kromě nich tam byli ještě dva jejich známí, kteří pozvali dvě šestnáctileté dívky. Oba „civilisté“se s dívkami intimně sblížili.

Přiznání po měsíci

Jedna z dívek se o měsíc později svěřila zdravotní sestře, že byla znásilněna. Ležela zrovna v nemocnici a sestře vylíčila, jak ji při oslavě v bytě obestoupili tři muži, majitel bytu a oba policisté.

Nedovolili jí vstát z matrace, svlékli ji, roztrhli spodní prádlo a opakovaně ji tři čtvrtě hodiny znásilňovali.

Dívka prosila zdravotnici, aby to nikomu neříkala, jenže příběh odvyprávěla i dalším lidem. Sestra měla dojem, že se chlubí před stejně starými děvčaty, s nimiž ležela na pokoji. Zdravotnice vše oznámila

Nainstalování odposlouchávacího zařízení do kanceláří pražské hospodářské kriminální policie nebylo trestným činem. Generální inspekce bezpečnostních sborů případ odložila.

Odposlechy se našly na jaře u detektivů, kteří se zabývají například kauzou Čapího hnízda.

„K dotazovanému případu nebylo v průběhu prověřování zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníků bezpečnostního sboru a celá věc byla odložena. Žádné další podrobnosti v tuto chvíli k případu uvolněny nebyly,“sdělila včera mluvčí inspekce Radka Sandorová Českému rozhlasu, který jako první o odložení vyšetřování informoval.

Detektivové z pražské hospodářské kriminální policie se kromě kauzy Čapí hnízdo zabývali také případem zveřejnění odměn, které pobírala Jana Nagyová jako někdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase.

Podle dřívějších informací České televize policie v souvislosti s odposlechy podezřívala jednoho z kriminalistů, že na pokyn lidí z okolí Nagyové ovlivňoval vyšetřování bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka.

Odposlechy objevil bývalý šéf odboru hospodářské kriminality Pavel Klučka. Generální inspekce bezpečnostních sborů však nikdy nezveřejnila, kdo a z jakého důvodu je do kanceláří dal.

Podle Českého rozhlasu se už dříve spekulovalo o tom, že zařízení nainstaloval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vedený tehdy Robertem Šlachtou. Jeho lidé údajně podezírali pražské detektivy z vynášení informací. (ČTK) lékařce, která informovala policii.

Obviněn byl majitel bytu i oba policisté, všichni tři vinu odmítli. Podle nich měla dívka sex jen s majitelem bytu a byl zcela dobrovolný.

Druhá z dívek, která byla tehdy v bytě také, dokonce u soudu prohlásila, že její kamarádka byla „aktivnější“než muž, s nímž spala.

Oběť? Takto to nevypadá

Jeden z mužů tehdy pořídil fotografii, na které je údajně znásilňovaná dívka zachycená ve spíše „aktivní“poloze, tedy nahoře.

„Byla jsem unavená, už jsem se nezmohla na odpor,“vysvětlovala dívka svou verzi.

Podle psycholožky má sklon překrucovat skutečnost. Navíc se mohl projevit její silný strach z autoritativní babičky, u níž žila.

V den, kdy údajně došlo ke znásilnění, dívka vysvětlovala babičce svůj pozdní příchod tím, že byla u kamarádky. Kvůli obavám z babiččiny reakce nechtěla přiznat, že byla v bytě cizích mužů.

Psycholožka došla k závěru, že když se babička nakonec o znásilnění dozvěděla, dívka se o to víc stylizovala do role oběti bez ohledu na to, jaký dopad to bude mít na obžalované.

Teplický soud už v květnu 2012 všechny obžalované osvobodil. Státní zástupce Radek Bělor se ale odvolal a ústecký krajský soud rozsudek zrušil a vrátil do Teplic, aby tamní soud ještě doplnil důkazy a znalecký posudek. Krajský soud upozornil na to, že se obžalovaní přes internet domlouvali, jak vypovídat. Také další znalec však konstatoval, že dívka má sklon manipulovat s fakty, aby dosáhla svých cílů.

Soud letos 6. září všechny tři muže opět zprostil obžaloby. Žalobce Bělor se však znovu odvolal.

„Dokazování bylo podle mého názoru neúplné a já mám na věc jiný názor,“řekl Bělor.

Důvody svého odvolání však nechtěl detailně rozebírat s tím, že počká na písemné vyhotovení zprošťujícího rozsudku.

U policie za poloviční plat

Policisté tak dál zůstávají mimo službu.

„Je to těžké,“povzdechl si jeden z policistů, František K. „Nejhorší je finanční nejistota,“dodal. Jako policista postavený mimo službu bere jen poloviční plat, a protože je stále Okresní soud ve Vsetíně vrátil k došetření státnímu zástupci předloňský požár unikátní chaty Libušín na Pustevnách. Obžalobě z obecného ohrožení čelil padesátiletý muž z Karvinska, který je podezřelý, že v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Soud vyhověl jeho stížnosti a požaduje například zpracování posudku ohledně příčiny požáru. Státní zástupce pak rozhodne, zda znovu podá obžalobu. Obnova památky bude stát bezmála 80 milionů korun. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.