Pozor, padá panda! Čína ukázala světu nová mláďata

MF DNES - - ZE SVĚTA - Tomáš Lébr redaktor MF DNES

Nejméně jednu oběť na životě a na 100 zraněných, a to i vážně, si včera vyžádalo železniční neštěstí na nádraží ve městě Hoboken v americkém státě New Jersey. Došlo k němu v ranní dopravní špičce, když přijíždějící vlak nezastavil a vjel do nádraží, které je dopravním uzlem pro tisíce lidí dojíždějících do New Yorku. Ani po několika hodinách po nárazu záchranáři neměli jistotu, zda se v troskách soupravy či pod kusy betonu nenacházely další oběti.

Podle jednoho z pasažérů vlak ani nezpomalil. Další svědek popisoval, jak lidé po prudkém nárazu padali ze sedaček. „Pak jsme slyšeli zvuk, jako když se něco zřítilo – a to byla střecha terminálu.“Oběťmi byli hlavně cestující z prvního vagonu nebo lidé čekající na nádraží.

Zdroje blízké vyšetřování uvedly, že šlo patrně o nehodu, nikoli o úmyslný čin. Vyšetřovatelé včera zjišťovali, zda strojvedoucí udělal chybu, nebo zda měl vlak závadu. Nebylo také známo, jak rychle souprava jela, když prorazila zábranu na konci kolejí. (AP, ČTK)

Je to překvapivý obrat. Letos v únoru dánská vláda oznámila, že v táborech pro migranty oddělí ty páry, jejichž manželství neodpovídá dánským zákonům. Podle nich totiž oba partneři musí být starší 18 let. Nyní couvla – a partnery v těchto svazcích opět spojuje, aniž by k tomu dostali od soudu výjimku.

Důvod? Dánská imigrační služba, která je zodpovědná za zacházení s migranty, v odpovědi na dotaz z parlamentu napsala, že rozdělení párů by odporovalo Konvenci 0SN

Začátkem roku imigrační služba páry oddělila poté, co vyšlo najevo, že nejméně 27 nezletilých a mladistvých dívek žije v táborech pro migranty ve společných místnostech se svými partnery. Mezi nimi byly i dvě čtrnáctileté dívky – jedna z nich provdaná za 28letého muže, druhá se svým 24letým manželem čekala dítě.

Nynější rozhodnutí páry spojit potěšilo především malou dánskou Alternativní stranu (9 poslanců), která problém začala řešit v parlamentu. „Mluvíme o lidech, kteří společně uprchli do Dánska a tady jsme je odloučili. Některé páry už mají děti a řešení jednotlivých případů trvá neuvěřitelně dlouho,“řekla mluvčí strany Josephine Foxová. „V těchto případech přece nemůžeme jen ‚zapnout autopilota‘. Tím, jak se tvrdě stavíme proti vynuceným

sňatkům, jsme přestali rozlišovat mezi jednotlivými případy,“nechal se slyšet jiný odpůrce odloučení párů, Claus Juul z lidskoprávní organizace Amnesty Denmark.

Tlak na znovuspojení „dětských nevěst“s manžely zesílil poté, co vyšlo najevo, že nejméně dvě dívky se po odloučení od mužů pokusily o sebevraždu.

„Otočka“, kterou už začala provádět dánská imigrační služba, ale znamená problém pro dánský parlament. Ten zrovna nyní hledá cestu, jak zajistit, aby hranice 18 let pro uzavření sňatku byla nepřekročitelná.

„Manželství je záležitost dospělých. Nesmíme dovolit jeho zneužívání před završením osmnáctin a v žádném případě nesmíme povolovat takové sňatky lidí přicházejících ze zahraničí,“řekla k tomu nedávno Karen Ellemannová, ministryně sociálních věcí za vládnoucí Liberální stranu.

Nové rozhodnutí je těžká rána i pro ministryni pro integraci ze stejné strany Inger Stojbergovou. Ta osobně na začátku roku odloučení kontroverzních párů prosazovala. „Je absolutně nemyslitelné, aby v dánském azylovém systému žili nezletilí s jakýmikoli partnery,“argumentovala tehdy a nařídila okamžité rozdělení těchto párů.

Před půl rokem Dánsko rozdělilo manželské páry migrantů, v nichž byl aspoň jeden pod zákonnou hranicí pro manželství. Teď je zase spojí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.