Dovolená nezlevní, ČNB korunu hlídá dál

MF DNES - - EKONOMIKA - Pavel P. Novotný a Aleš Černý redaktoři MF DNES

V jeden moment nedělního derby hovořil hostující sparťanský spolukomentátor a herec David Suchařípa o nejvyšší české fotbalové soutěži. Na přesný aktuální název ligy si však nevzpomněl. Jeho profesionální kolegové na O2 TV, stejně jako jejich veřejnoprávní konkurenti poněkud krkolomný název soutěže ePojisteni.cz liga ale poslušně opakovaně uvádějí.

A i díky nim si majitelé internetové firmy pochvalují, že se jim jejich záměr zviditelnit se fotbalem daří. „Obdrželi jsme první výsledky průzkumu znalosti značky a ta se zvedla na více než trojnásobek – z původních asi deseti procent na 32 procent,“říká Dušan Šenkypl, zakladatel a spolumajitel skupiny NetBrokers, do které ePojisteni.cz patří. Cílem po dobu podepsaného dvouletého partnerství je dostat povědomí o firmě na padesát procent.

Nápad jít do fotbalu přišel od druhého spolumajitele, investora, obchodníka s doménami, majitele bulvárních webů i neúspěšného kandidáta zelených Jana Barty. Dvojice zbystřila, když začaly v létě prosakovat zprávy, že avizovaná jednání šéfa české kopané Miroslava Pelty s údajným čínským zájemcem o sponzoring drhnou.

Trumfli Fortunu i O2

Přesně před dvěma měsíci, pouhý den před prvním výkopem, tak Pelta jako nového titulárního sponzora nejvyšší fotbalové ligy představil překvapivě právě ePojisteni.cz.

To vyvolalo třeba na sociálních sítích dost posměšných reakcí. Jak kvůli složitému názvu obsahujícímu webovou doménu, tak i proto, že firma zprostředkovávající pojištění on-line byla v porovnání s předchozími hlavními sponzory – pivovarem Gambrinus nebo hazardním impériem Iva Valenty Synot – stále poměrně neznámá.

Právě „nekorporátnost“byla podle Šenkypla nakonec v boji výhodou. „Jsme pořád relativně malá

Díky sponzorování fotbalové ligy ví o ePojisteni.cz třikrát více lidí. Majitel firmy Dušan Šenkypl je rád, že se vrátil Tomáš Rosický.

Martin Petříček redaktor MF DNES

Už to vypadá skoro jako „na věčnost“. Ani po včerejším klíčovém zasedání, na kterém se sešli jen čtyři ze sedmi centrálních bankéřů, a flexibilní firma, kde na každé rozhodnutí potřebujeme maximálně tři lidi,“vyzdvihuje Šenkypl vlastnost, která mohla být klíčová ve zdlouhavém vyjednávání v momentě, kdy Peltu tlačil čas.

Za sebou tak mezi zájemci nechali Barta s Šenkyplem třeba O2 Petra Kellnera nebo sázkovou kancelář Fortuna vlastněnou Pentou. Právě ve druhém případě navíc bylo výhodou i to, že ePojisteni.cz je na sportovním poli v podstatě nováčkem. „Nejsme sázková firma ani pivovar, se levnější euro nepřiblížilo. Spíše naopak. Vidina konce devizových intervencí se zase o něco vzdálila. Ani na příští letní dovolenou si tak Češi zřejmě nebudou moci nakoupit valuty ve výhodnějším kurzu.

Sám guvernér České národní banky u kterých se vždy řeší případné oborové exkluzivity a střety zájmů. To určitě hrálo v náš prospěch,“přiznává Šenkypl.

Oficiálně nikdo částku komentovat nechtěl, mluví se však o tom, že letos šlo o dost méně než 60 milionů, jež ročně do ligy posílal Synot. Šenkypl pouze potvrzuje, že celá skupina dává ročně na marketing víc než 150 milionů, z čehož nejvíc jde na propagaci ePojisteni.cz.

Proč takové výdaje? „Pro nás jako firmu, kterou znal jen každý desátý Jiří Rusnok včera prohlásil, že banka neukončí devizové intervence dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. „Neuvažujeme o možném scénáři, že bychom předsunuli exit do prvního čtvrtletí. To je po dnešním rozhodnutí vyloučeno,“uvedl Rusnok. člověk, je absolutní priorita být vidět a dostat do obecného povědomí, že se dá pojišťovat na internetu a že tu existuje naše služba. Tedy plnění šlo směrem k počtu sponzoringových vzkazů, ke jménu ligy, ke zviditelnění na dresech hráčů, rozhodčích a podobně,“vysvětluje 35% majitel NetBrokers.

Ihned po oznámení sponzoringu se mluvilo i o dalším plnění vyplývajícím ze smlouvy – poskytnutí kontaktů na statisíce členů fotbalové asociace (rozhodčí, funkcionáře,

Proti dřívějším oficiálním výrokům tak vlastně bankéři posunuli konec slabší koruny nejméně o tři měsíce.

Není to poprvé, co strážci ekonomiky svůj závazek – tedy držet korunu na uzdě, aby příliš neposílila a neprotnula hranici kolem 27 korun za euro – přehodnotili. Když ho v listopadu 2013, ještě pod vedením Miroslava Singera, spustili, mluvili o intervencích jako o dočasném opatření.

Možná konec roku 2017

Mezi ekonomy navíc v poslední době sílí přesvědčení, že centrální banka nevycouvá z intervenčního režimu ani v polovině příštího roku, ale spíše až v jeho závěru. „I nadále vidíme riziko možného odložení exitu z kurzového závazku až na konec roku 2017,“říká například Jiří Polanský z České spořitelny.

Důvodů je víc. ČNB totiž bude pečlivě sledovat politiku Evropské centrální banky. A pokud bankéři z Frankfurtu prodlouží pumpování peněz do ekonomiky, bude se Rusnokovi a jeho kolegům závazek opouštět jen obtížně.

Takový krok ze strany ECB by totiž znamenal, že evropskému hospodářství se nevede příliš dobře a že se bez finančních injekcí neobejde. A to by také znamenalo, že se banka nedočká vytoužené inflace kolem dvou procent.

Že takový scénář není nepravděpodobný, hlavně ale zástupy amatérských hráčů všech věkových kategorií). Šenkypl popírá, že by to tak bylo. „To ani ze zákona nejde. Domluvili jsme se se STES a asociací, že vytvoříme speciální nabídku produktů pojištění, která bude prezentována členům FAČR,“předkládá svou verzi.

Za svou historii od roku 2007 zprostředkovalo ePojisteni.cz 600 tisíc smluv, momentálně nabízí produkty všech velkých pojišťoven s výjimkou Generali. Aktuálně uzavře přibližně 15 tisíc smluv měsíčně ukazuje nejistota, která panuje kolem odchodu Velké Británie z EU. „Pokud by byl růst HDP v eurozóně ještě mnohem výrazněji zasažen brexitem, exit bude pravděpodobně odsunut do roku 2018,“míní Polanský.

Nejistota visí ve vzduchu také z jiných důvodů, což odrážejí též velké výkyvy v měřených indexech důvěry mezi podnikateli ohledně budoucnosti. Evropou otřásají turbulence ve finančním sektoru, které vedle italských bank zasáhly i Deutsche Bank. A k tomu všemu navíc čekají klíčové země eurozóny, Německo a Francii, napřesrok parlamentní volby.

Včerejší prohlášení ČNB nejspíš trochu zklamalo spekulanty, kteří větřili dřívější ukončení intervencí. A sázeli na to, že koruna posílí dříve než v polovině příštího roku. V září totiž podle odhadů na korunu útočili víc než kdy předtím.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera musela banka během tohoto měsíce na jejich odražení vynaložit 70 až 80 miliard korun, aby zabránila posílení domácí měny. Od listopadu 2013 do konce července ČNB celkově intervenovala zhruba za 563 miliard korun.

S úrokovými sazbami včera bankovní rada nezahýbala, nechala je na historických minimech. Bankéři však následně ani nemluvili o záporných sazbách. To podle analytiků znamená, že jejich zavedení v Česku není příliš pravděpodobné.

Foto: Tomáš Krist, MAFRA

Dušan Šenkypl, který stojí za firmou ePojisteni.cz sponzurující ligu, chce fotbal zbavit korupčního nádechu. Dušan Šenkypl zakladatel a spolumajitel skupiny NetBrokers

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.