OPEC omezí těžbu, ale cena ropy klesá

MF DNES - - EKONOMIKA -

a s „jejich“pojištěním na českých silnicích jezdí asi 300 tisíc aut. Firma tak dělá asi polovinu obratu celé skupiny, který loni činil 440 milionů, z čehož provozní zisk tvořil 120 milionů korun. „Letos i kvůli vysokým marketingovým nákladům bude zisk asi na stejné úrovni,“předpokládá Šenkypl.

Zpět k fotbalu. U sponzoringu české kopané se kromě technických parametrů v podobě sledovanosti často mluví i o tom, že firma spojuje svou image s pověstí korupcí prolezlé instituce, za kterou je FAČR na základě přímých důkazů z minulosti i domněnek ze současnosti často považován. To si uvědomují i v NetBrokers. „Jdeme tam do toho s tím, že chceme některé věci i změnit. Aktuálně se řeší transparentní finanční reporty klubů, aby bylo zřejmé, kolik peněz jde na platy hráčů, agentů, na stadiony, kolik jde z veřejných zdrojů – to vše by mělo být transparentní,“říká Šenkypl.

Rozhodčí s videem i mikrofony

Později se plánuje i zavedení videa nebo mikrofonů rozhodčích. „Uvidíme, co všechno se podaří prosadit. Mám osobně velmi dobrý pocit z toho, že nám fotbalové prostředí vychází vstříc a spousta podnětů v našich diskusích jde od nich. Samozřejmě pokud by se opakovaly průšvihy z minulosti, tak by se to neslučovalo s naším postojem ke korupci a ve smlouvě máme toto ošetřené tak, abychom měli možnost v takové situaci i podporu ukončit,“předesílá jedenačtyřicetiletý investor.

Jedna věc, o kterou se však jeho firma přímo nezasloužila, mu však na české lize dělá radost nyní. Jde o návrat jedné z největších aktivních hvězd – Tomáše Rosického. K tomu došlo měsíc po podpisu sponzorské smlouvy.

„Je to obrovská persona, a pokud mu bude zdraví sloužit, tak to snad mohu přirovnat i k tomu, když v době výluky NHL hrál za Kladno Jaromír Jágr. Spousta fanoušků se na něj chtěla jít podívat naživo a já osobně se úplně stejně těším na Rosického,“uzavírá.

„Znalost značky se zvedla na více než trojnásobek – z deseti procent na 32 procent.“

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se sice předběžně dohodli na snížení těžby ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Jenže ceny suroviny na konci dne zamířily dolů.

Investory krok nejdřív překvapil a cena za barel šla nahoru, jenže pak se situace obrátila a obchodníci si začali všímat, že kartel neposkytl žádné další podrobnosti, které hodlá dojednat až na pravidelném zasedání v listopadu.

Někteří investoři tak pochybují, zda bude OPEC nakonec schopen plán realizovat a zda bude snížení dostatečné, aby omezilo současné nadměrné dodávky na trh. Kartel se dohodl na snížení těžby poprvé za osm let. V současnosti jeho členové těží zhruba 33,24 milionu barelů denně.

Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země budou stanoveny na oficiálním zasedání ve Vídni v listopadu, kdy by mohly být vyzvány také další těžařské země, které nejsou členy kartelu, jako Rusko, aby se ke snížení připojily. „OPEC dnes učinil mimořádné rozhodnutí,“prohlásil íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne po oznámení dohody. Právě spor Íránu se Saúdskou Arábií, která je největším těžařem v rámci kartelu, zabránil vzniku dohody o snížení těžby již na počátku tohoto roku. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.