POHODLNĚ VÝHODNĚ a na jednom místě

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Sůra redaktor MF DNES

Od neděle začne platit nový zákon o veřejných zakázkách, který upravuje způsob, jak se utrácejí peníze z veřejných rozpočtů. Klíčový zákon je schválený už od dubna, ale ministerstvo pro místní rozvoj nestihlo vypracovat metodiku pro jeho používání.

Ta má přitom dát zadavatelům v relativně volném zákoně jasnější návod na to, jak mají postupovat při vypisování soutěží.

Ministerstvo metodiku nestihlo připravit nejen s dostatečným předstihem, ale ještě si muselo najmout na sepisování metodiky externí firmy, které se poradenstvím u veřejných zakázek zabývají.

„Považuji to za hodně velký problém. Zadavatelé totiž nebudou zadávat zakázky, aby se nedostali do rozporu s novým zákonem, a dodavatelé se na nově vypsané zakázky nepohrnou, protože nebudou vědět, zda celá příprava není zbytečně investovaný drahý čas,“říká viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

„Ministerstvo mělo čas na přípravu metodiky od dubna. Je trestuhodné, že to nestihlo. Uvrhlo tak do nejistoty stovky zadavatelů, je zodpovědné za zpomalení investic,“ podotkl Jan Farský, poslanec za STAN, který se problematikou zakázek dlouhodobě zabývá.

Ministerstvo vysvětluje zpoždění tím, že při dokončování metodik zjistilo „potřebu více zohlednit přesah do jiných zákonů“. „Plánovaný rozsah prací se navýšil. Navíc přechod na nový zákon vyžaduje proškolení mnoha lidí v regionech. V současnosti proto všichni autoři zákona provádějí pro MMR školení tohoto zákona v Praze a v regionech, což považujeme za prioritní,“řekl mluvčí Vilém Frček. Podle něj metodiky zveřejní dnes nebo v pondělí.

Ministerstvo utratí navíc přes milion korun za zakázky, které dalo některým firmám na zpracování metodik. Jde například o MT Legal nebo Rowan Legal. Úřad tvrdí, že si udělal před zadáním průzkum trhu. Smlouvy podepsal teprve 5. září. Zadavatelé se mají podle ministerstva obrátit na speciální infolinku.

S metodikami zdarma ministerstvu pomohla i Hospodářská komora. Jde o 17 odborných materiálů k zadávání na kvalitu. „Dodavatele velmi trápí nerovný boj podrážením cen, tedy soutěžením na nejnižší cenu. Metodikami jsme chtěli odborně pomoci právě zadavatelům, aby byli schopni zadat zakázku s ohledem na kvalitu, životní cyklus, sociální parametry, ale i s ohledem na životní prostředí,“dodala Pálková Bartoňová.

Jaký bude jejich osud, není jasné. „Čekáme na konečné projednání. Naše metodiky byly prý odsunuty právě proto, že se tvořily ty zákonné,“dodala Pálková Bartoňová.

Také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který následně bude řešit spory pramenící z veřejných zakázek, potvrzuje, že pozdním zveřejněním přicházejí zadavatelé o určitý komfort. Předseda úřadu Petr Rafaj však uvedl, že klíčové je držet se zákona, nikoliv metodiky.

Jenže někteří lidé z oboru upozorňují na problém, že k nové verzi zákona jsou metodiky velmi důležité. „Zákon by měl podle ministerstva změnit pohled zadavatelů na zadávání zakázek ve smyslu nepoužívání jediného kritéria, a to nejnižší ceny. To se bez metodik opravdu nedá zodpovědně udělat,“podotkla Bartoňová Pálková.

Už teď se tak nejistota zadavatelů projevuje podobně jako při jiných změnách zákona. Nastává zakázkový sprint a vypisování ještě podle dobíhajících pravidel.

„Je jasné, že zadavatelé budou na poslední chvíli zadávat maximum veřejných zakázek podle stávající právní úpravy, neboť ji mají zažitou, mají na ni nastaveny interní procesy a směrnice a znají rozhodovací praxi k této právní úpravě,“říká Tomáš Machurek, předseda výkonného výboru Asociace pro veřejné zakázky.

Ministerstvo pro místní rozvoj nestihlo včas sepsat metodiku, jak postupovat podle nového zákona o veřejných zakázkách. Ministerstvo mělo čas na přípravu metodiky od dubna. Je trestuhodné, že to nestihlo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.