S Kalouskem jsem se vsadil o prase, že budeme lepší

MF DNES - - ROZHOVOR -

Cílem Starostů je prosadit konkrétní témata, aby se v naší zemi žilo lépe. Do Sněmovny jsem nešel proto, že bych chtěl být poslancem, ale proto, že jsem chtěl prosadit změnu rozpočtového určení daní, financování obcí a měst. To se mi podařilo. Na jakékoli úrovni budeme vybírat partnera, abychom prosadili konkrétní věci.

Jak si tedy představujete koalici s hnutím ANO, když to se profiluje jako centralistické a ministerstvo financí Andreje Babiše připravilo už téměř sto zákonů, a vy naopak chcete zákonů co nejméně a rozhodovat klidně na každé vesnici jinak?

Je pravda, že hnutí ANO na celostátní úrovni jde poměrně ostře proti našemu programu. Hnutí ANO chce, aby Sněmovna byla továrnou na zákony, abychom jich přijímali co nejvíc, a pokud možno o nich moc nekecali. To podle nás není cesta. Ale i s hnutím ANO jsme schopni se dohodnout na několika konkrétních věcech. Byl to třeba zákon o zemědělském půdním fondu, změna jednacího řádu Sněmovny, asi se shodneme z velké části na autorském zákonu.

Takže po příštích sněmovních volbách se může stát, že tady bude koalice ANO se Starosty a nezávislými?

Nebudu věštit. Na rovinu vám řeknu, že to teď nevím.

Proč si myslíte, že na výkon předsedy vašeho hnutí nestačí, ale na to, aby dělal hejtmana ano?

Ptáte se dobře, ale na špatném hrobě. Martin Půta se rozhodl sám, že nechce být předsedou hnutí. My ho jednoznačně podporujeme, jeho vykonstruovaná kauza je čirý nesmysl. To je jedno z těch nesmyslných obvinění komunálních politiků, které dnes předvádějí orgány činné v trestním řízení. Nedávno jsem byl svědčit u soudu s bývalou starostkou Moravské Nové Vsi Janou Krutákovou, která byla stejně nesmyslným způsobem tahána po soudech, zlikvidovalo jí to osobní život, zdraví, politickou kariéru a po třech letech soud stejně řekl, že je to nesmysl. A kdo jí co vrátí? To není boj za Martina Půtu, ale za každého slušného člověka, který by byl skvělým politikem, ale v tomto systému má strach, proto do toho vůbec nejde. Ten boj stojí za to, protože je to boj o demokracii.

Jak vám Miroslav Kalousek vysvětlil, že se na billboardech TOP 09 opět objevilo heslo s podporou starostů, jenom už tam není velké S?

Vysvětlil mi to tak, že oni nějaké starosty mají. Ano, třeba ve Zlínském kraji mají dva starosty, takže by tam správně mělo být TOP 09 – S podporou dvou starostů. Myslím, že taková strana jako TOP 09 podobné matení voličů nemá zapotřebí.

Sám jste kromě místopředsedy Sněmovny a předsedy Starostů i místostarostou Suché Lozi. Jak často vás tam lidé na úřadě potkají?

Každé pondělí. Nebo na veřejném zasedání, které bývá většinou každý pátek večer. Hledají mě doma, když potřebují, moje telefonní číslo je na stránkách obce Suchá Loz, každý mi může zavolat, když potřebuje.

O vašem hnutí poslední dva roky pořád dokola slýchám, jak je pro ostatní strany bohatou nevěstou. Hlavně do příštích sněmovních voleb. Už je to takové klišé, jak se vám poslouchá?

Už dávno nejsme ti starostové smrdící hnojem, jak nám bylo kdysi předhazováno, říká před krajskými volbami lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Cítím z toho, že ostatní strany nám dávají za pravdu, že jsou personálně vyprahlé a naše hnutí má ty osobnosti, které jsou v politice potřeba. Ale u nás se říká přísloví: Jí jitrnice a ještě nemá prase. Rád s vámi budu jíst jitrnice, až budu mít to prase. Můžeme o tom polemizovat po krajských volbách. Mimo jiné jsem se v těchto volbách s Mirkem Kalouskem vsadil, že ve Středočeském kraji budeme mít větší výsledek než TOP 09. Vsadil jsem se o prase, tak věřím, že to prase bude.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.