Borhyová má vážný problém

MF DNES - - PRAHA -

Místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová (ANO) by měla do konce tohoto týdne koaličním partnerům vysvětlit svou kauzu s trvalým bydlištěm. Loni v prosinci si přehlásila trvalé bydliště do Dolních Chaber mimo Prahu 8, což zákon neumožňuje. Opozice ji již několikrát vyzvala k odstoupení. Borhyová se dosud k případu oficiálně nevyjádřila. Pokud by se potvrdilo, že porušila zákon, měla by podle starosty Romana Petruse (ČSSD) odstoupit. „Pokud se ukáže, že je informace od opozice pravdivá, hlasovali by zastupitelé ČSSD na jednání zastupitelstva o ukončení mandátu,“dodává Petrus. Je však názoru, že koalici ČSSD, ANO a SZ, kterou podporují komunisté, kauza Borhyové neohrozí.

Borhyová podle informací v obchodním rejstříku bydlela mimo Prahu 8 od prosince 2015 do letošního 24. září, odkdy má zapsánu novou libeňskou adresu. Podle opozičního zastupitele Tomáše Němečka (Osmička sobě) však svým opětovným říká. Až ukončí studium na střední škole, má prý v plánu nastoupit na Univerzitu obrany v Brně a stát se vojákem z povolání.

Vstup do aktivních záloh, jejichž příslušníci cvičí každý rok, pro něj zatím kvůli nedokončenému studiu nepřipadá v úvahu. Obecně je ale mezi Pražany o službu u takzvaných záložáků velký zájem. Například pěší rota aktivních záloh Krajského vojenského velitelství hlavního města Prahy je dlouhodobě druhou nejnaplněnější v zemi a v současnosti v ní slouží asi sto vojáků v záloze.

Vlastenectví i obavy o bezpečí

Důvody, proč lidé chtějí projít vojenským cvičením, jsou různé. „Ozbrojené složky mě zaujaly už před delší dobou a mám také, řekl bych, nějakou míru vlastenectví. Dobrovolné cvičení je ideální možnost, jak se zapojit do obrany české země,“vysvětluje své důvody Filip Slavíček.

Jenže to není jediný důvod. „Lidé si chtějí vyzkoušet, zda je služba v armádě osloví předtím, než se případně přihlásí do aktivních záloh, či se zaregistrují jako zájemci o povolání přihlášením na Prahu 8 mandát nezachránila. To prý dokládá nález Ústavního soudu, podle kterého ten, kdo byť na chvíli ztratí volitelnost ve svém volebním obvodu, ztrácí i mandát.

Pokud by místostarostka Alena Borhyová v zastupitelstvu skončila, na její místo by nastoupil náhradník z ANO. Stejně tak by ANO vybíralo kandidáta na uvolněné místo v radě. Novému členu by mandát vznikl až při dalším jednání zastupitelů Prahy 8. (ČTK) do služebního poměru,“říká major Jaroslav Korous, náčelník pražského rekrutačního střediska. Uchazeči prý často mluví i o tom, že si chtějí na vlastní kůži ověřit, jak dnes česká armáda funguje, jak je vybavena a zda je na tom lépe než například před dvaceti lety. „Dalším z důvodů, který uvádějí, je i současná bezpečnostní situace ve světě. Ta se do jisté míry promítá i do většího zájmu o nábor profesionálních vojáků,“dodává.

Věk uchazečů o dobrovolné cvičení se podle něj nejčastěji pohybuje mezi 20 až 30 lety, ale nouze není ani o starší zájemce. „Hlásil se i pán, který byl dokonce nad hranicí branné povinnosti, bylo mu 67 let. Vehementně se ale dožadoval že se chce výcviku zúčastnit, protože cítí povinnost k vlasti a trápí ho politická situace v Evropě,“dodává Korous. Tento muž si prý chce u ministra obrany zařídit výjimku, aby mohl cvičení absolvovat.

Šestitýdenního výcviku ve Vyškově, který začne příští týden, se zúčastní téměř šedesát zájemců o aktivní zálohy a necelá dvacítka o dobrovolné cvičení. „Říjnový termín je pro dobrovolná vojenská cvičení ověřovací. V dalších cvičeních, která proběhnou v příštím roce, již počítáme s účastí většího počtu zájemců,“říká plukovník Jan Šulc, mluvčí Generálního štábu AČR.

Jako pomoc při povodních

Výcvik pro ty, kdo zatím neabsolvovali vojenskou službu a nechtějí se rovnou stát příslušníky aktivních záloh či profesionálními vojáky, zavedla červencová novela branného zákona. Ti, kdo jej úspěšně absolvují, se na rozdíl od aktivních záložáků nezavazují k povinnému nasazení. Armáda je ale může vyslat například na odstraňování následků živelních pohrom, avšak pouze s jejich souhlasem. V případě ohrožení státu v nich má jistotu vycvičené zálohy. Armáda se podle Šulce snaží termíny cvičení připravit tak, aby se jich zájemci, kteří splní podmínky, mohli zúčastnit co nejdříve.

Zároveň se také se změnou zákona zvýšily odměny pro příslušníky aktivních záloh. Z dosavadních šesti tisíc ročně na osmnáct tisíc korun za rok. Více peněz získají jako náhradu i zaměstnavatelé, kteří své pracovníky musí ze zákona na cvičení aktivních záloh uvolnit.

Účastníci dobrovolného cvičení během něj pobírají služné 9 900 korun měsíčně. Jejich zaměstnavatelé ale nemají nárok na finanční podporu během výcviku. Armáda si od zlepšení podmínek aktivních záloh slibuje výrazné navýšení počtu lidí, kteří v nich slouží. V současnosti je do aktivních záloh zařazeno 1 393 osob, do budoucna by jich však mělo být až pět tisíc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.