Dobrovolně za vojáka

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Modrá knížka. Svého času měl tento dokument a s ním možnost vyhnout se „vojně“takřka nevyčíslitelnou hodnotu.

Dnes je ale, jak se zdá, přístup lidí k vojenskému výcviku jiný. Hlásí se k němu totiž dobrovolně a po stovkách. Vedou je k tomu prý i obavy ze zhoršující se bezpečnostní situace ve světě.

První zájemci, kteří chtějí výcvik absolvovat a zároveň se nechtějí stát profesionálními vojáky či příslušníky aktivních záloh, dostanou příležitost již v pondělí. Ve Vyškově armáda uspořádala první dobrovolné vojenské cvičení v české historii. Zájem o účast na něm zatím projevilo 895 lidí a nejvíce potencionálních uchazečů je z Prahy, celkem 127. Dalo by se přitom očekávat, že nejvíce zájemců bude pocházet z regionů s vyšší nezaměstnaností, protože absolventům cvičení náleží finanční odměna. Asi deset tisíc korun za měsíc cvičení.

Dobrovolníci budou ve Vyškově cvičit spolu s adepty do aktivních záloh, projdou stejným kurzem základní přípravy. Během šestitýdenního výcviku se naučí střílet z útočné pušky, základy bojové taktiky a získají i chemickou, zdravotní či topografickou průpravu.

Většina zájemců jsou lidé se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, případně ještě studenti.

Jedním takovým je i Filip Slavíček, který teprve nedávno dovršil osmnáct let. „S myšlenkou vstoupit do armády si už pohrávám několik let. Když jsem zjistil, že je možnost dobrovolného cvičení, tak jsem neváhal,“

Největší zájem o úplně první dobrovolné vojenské cvičení mají Pražané. Překvapivě je láká i služba u aktivních záloh.

● K dobrovolnému vojenskému cvičení se mohou přihlásit občané České republiky ve věku mezi 18 a 60 lety. Podmínkou je i zdravotní způsobilost a trestní bezúhonnost. ● Výcvik probíhá v délce šesti týdnů. Je ale možné ho rozdělit do dvou částí po třech týdnech. ● Zájemci se mohou na cvičení hlásit v rekrutačních střediscích, na krajských vojenských velitelstvích či na stránkách kariera.army.cz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.