Benzin konečně zlevňuje i v metropoli

MF DNES - - PRAHA -

většinu svého volného času u internetu hledáním vhodného bytu ke koupi. Se svou přítelkyní chtějí využít levných hypoték a poohlížejí se po novostavbě. Jeden se jim už zamlouval, a tak si domluvili schůzku s realitní agentkou, která jej nabízela.

„V čerstvě zřízené kanceláři na staveništi nám neřekla skoro nic, co bychom si předtím nezjistili na internetu. Bylo na ní vidět, že se nepotřebuje nijak zvlášť snažit. Že když máme nějaké složitější dotazy, tak je pro ni lepší to s námi rychle ukončit, protože projekt byl objektivně docela dobrý a určitě přijde někdo další,“vypráví osmadvacetiletý Pražan. Byt nakonec nekoupili a podle jeho slov se agentka tvářila, že jí to vlastně ani nijak nevadí. „Věděla, že trh hraje v její prospěch a přijdou jiní zájemci,“myslí si Jan.

Jeho nedávná zkušenost jen reflektuje současný stav na pražském trhu s nemovitostmi. Zatímco poptávka po nových bytech rychle

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Praze po týdnu stagnace mírně zlevnily. Cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o čtyři haléře na průměrných 29,51 koruny za litr a nafty o osm haléřů na 28,37 koruny za litr. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje.

Podle výzkumu, který společně provedla trojice developerů Trigema, Skanska Reality a Central Group, má současný průměrný nový byt v Praze necelých dvaasedmdesát metrů čtverečních a stojí zhruba 4,8 milionu korun. Při průměrné mzdě v Praze, která momentálně činí 34 824 korun, by za něj Pražan utratil veškerý svůj plat za jedenáct a půl roku. Ještě loni na byt stačil plat za necelých deset let.

Pořízení vlastního bytu v Praze navíc začíná být hůře dostupné i v porovnání s okolními metropolemi. Podle výzkumu Central Group a poradenské společnosti KPMG například průměrně vydělávající obyvatel Bratislavy na tamní průměrný byt vydělá teoreticky za necelých devět let. Obyvatel Varšavy za méně než šest a půl roku. To je ovšem dáno výrazně menší průměrnou

Ve srovnání krajů už není ani nafta v Praze nejdražší. Předstihla ji Vysočina, kde řidiči za litr nafty platí v průměru 28,45 koruny. Nejdražší benzin je nově v Plzeňském kraji, kde za něj řidiči zaplatí průměrných 29,61 koruny za litr, s nevelkým odstupem následuje Vysočina a poté právě Praha.

V rámci metropole je benzin nejdražší v osmé městské části, kde jeho cena klesla v uplynulém týdnu těsně pod 30 korun za litr. Nejlevněji mohou řidiči natankovat benzin nadále v Praze 9, a to za 29,06 koruny za litr. Za naftu platí řidiči stále nejvíc v Praze 6, litr tam stojí průměrně 29,11 korun. V jiných městských částech stojí už méně než 29 korun.

Nejnižší průměrnou cenu pohonné hmoty pro dieselové motory má Praha 9 – za naftu řidiči v průměru zaplatí 27,84 koruny za litr. (ČTK) Praha 4,80 Bratislava 3,82 Budapešť 3,05 Varšava 2,65 Vídeň 8,93 Berlín 7,37 Mnichov 12,94 Hamburk 8,11 Kolín nad Rýnem 6,72

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.