Pád Deutsche Bank děsí celou Evropu

Jedna z největších evropských bank ztrácí důvěru investorů. Její případný pád by mohl vyvolat krizi finančního sektoru v celé Evropě.

MF DNES - - FRONT PAGE - Martin Petříček redaktor MF DNES

Akcie lídra německého bankovnictví se včera ráno poprvé zhouply pod deset eur.

Hrozba obří pokuty od americké vlády, která visí nad největší německou bankou, už začala děsit i ty nejotrlejší investory. Američané požadují, aby jim Deutsche Bank zaplatila v přepočtu 337 miliard dolarů za prohřešky, které vedly k hypoteční krizi v roce 2008.

Takovou sumu banka sama nedá nikdy dohromady a investoři prodávají ve velkém její akcie. Za poslední rok přišly cenné papíry Deutsche Bank o 52 procent hodnoty. Hrozí, že její případný pád – byť zatím nepravděpodobný, protože pokuta bude nakonec zřejmě nižší (podle agentury AFP 130 miliard korun) – by kvůli provázanosti odnesly i další evropské finanční instituce. Mnohé banky stále trápí nedostatek kapitálu i velké množství nesplacených úvěrů z minulosti.

Analytici zmiňují, že nynější vývoj připomíná osud americké banky Lehman Brothers. Její krach v září 2008 zažehl celosvětovou finanční krizi, která se přelila i do ekonomiky. Většina zemí se propadla do recese, o práci přišly miliony lidí. A nejen v Česku se na několik let zcela zastavil růst mezd.

Pro Deutsche Bank je současný problém dalším v dlouhé řadě. Čelí například obvinění, že prala špinavé peníze ruských oligarchů nebo že utajovala miliardové ztráty během finanční krize.

Německá vláda několikrát zopakovala, že bance zatím nehodlá pomáhat. Jenže příští rok budou u sousedů volby a kancléřka Angela Merkelová bude muset pečlivě zvažovat, co jí přinese víc bodů. Zda v tom nechat banku vykoupat, nebo ji za peníze daňových poplatníků zachraňovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.