Jeskynní rekordy

MF DNES - - Z DOMOVA - Stanislav Kamenský redaktor MF DNES

Už od středověku se jí přezdívá „bezedná“a o tento přívlastek ji nepřipravilo ani současné měření. Navzdory úsilí hlubinných potápěčů i využití moderní techniky se totiž stále nepodařilo dosáhnout jejího dna.

Hranická propast na Přerovsku se nyní po desítkách let průzkumů alespoň stala oficiálně nejhlubší zatopenou jeskyní světa poté, co se robot dostal do hloubky 404 metrů. Pokořila tak dosavadní jedničku, 392 metrů hlubokou italskou jeskyni Pozzo del Merro.

Další měření plánované původně jen jako test podvodního robota zastavil konec ovládacího kabelu. Pokud jsou ale pravdivé odhady expertů, museli by ho mít potápěči se speleology nachystány ještě stovky metrů. Odborníci totiž podle měření teploty a chemického složení vody a na základně údajů o tloušťce vápencového masivu mluví o možné hloubce přes 700 metrů, někteří dokonce až o jednom kilometru.

„Proces krasovění tam probíhá odspodu, kdy minerální voda probublává a po cestě k hladině naleptává vápenec. Zda se tak někdy dostaneme na úplné dno, je otázka, ve spodní části totiž mohou být třeba jen velmi úzké pukliny,“popsal Miroslav Lukáš z hranické organizace České speleologické společnosti, která se průzkumu propasti s českými a polskými potápěči věnuje.

Badatelům ztěžuje výzkum složitý tvar propasti, která má mimo jiné v hloubce zhruba dvou set metrů úzký „krček“, jejž navíc blokuje vrstva kamenů, klád a dalšího materiálu. Navzdory rekordu tak zůstává otázkou, zda propast o svou „bezednost“vůbec někdy přijde. ● Nejhlubší známou přírodní jeskyni na světě je 2 191 metrů hluboká Krubera-Voroňja v gruzínské Abcházii. ● Nejdelší jeskyní na světě je podle většiny zdrojů Mamutí jeskyně v USA. Známá délka jejích podzemních prostorů je 652 kilometrů. ● V Česku je registrováno 2 227 jeskyní a propastí. Čtrnáct z nich je přístupno veřejnosti. Chýnovské jeskyně se jako první otevřely návštěvníkům v roce 1868.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.